07 Αυγούστου 2020

Φιλικό διπλό επί του Ποσειδώνα Μηχανιώνας (1997)

Σαν σήμερα στις 7/8/1997, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στη Μηχανιώνα σε φιλικό παιχνίδι τον τοπικό Ποσειδώνα, σε παιχνίδι προετοιμασίας ενόψει της σεζόν 1997-1998 …

Ο Δικέφαλος με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του, πήρε τη νίκη με 4-2, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12ο λεπτό, με γκολ που σημείωσε ο Τσορακλίδης.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε μέσα στο δίλεπτο 15’-16’, όταν οι Τουρσουνίδης – Φρατζέσκος έδωσαν το προβάδισμα στον Δικέφαλο με 1-2.

Στο 34’ ο Κωτσιόπουλος ισοφάρισε για τον πολύ μαχητικό Ποσειδώνα και με το σκορ στο 2-2 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 71’ ο Σιδηρόπουλος και στο 79’ ο Ζουμπούλης, διαμόρφωσαν το τελικό 2-4, με τον τεχνικό της ομάδας μας να αποχωρεί από το γήπεδο «πλουσιότερος» σε συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του!

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Αργυρίου, Κολομπούρδας (73' Παλατσίδης), Ραμπούτλα (56' Τασιόπουλος), Ζαφειρίου, Ολιβάρες (66' Σιδηρόπουλος), Νάγκμπε (62' Ζουμπούλης), Ζαγοράκης (68' Χατζηζήσης), Μαραγκός, Τουρσουνίδης (58' Βελής), Κομίνχες (73' Ινεμπολίδης), Φρατζέσκος.

Αναλυτικά τα διεθνή φιλικά παιχνίδια εκείνη την περίοδο …

04/08/1997: ΠΑΟΚ – Γιόμο Κόσμος 5-0

Η ομάδα επίσης έδωσε και ένα φιλικό με τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας στις 07/08/1997, στο οποίο κέρδισε με 4-2 (παρόν κείμενο).

* Τη σεζόν 1997-1998 o ΠΑΟΚ με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του (όπως και στο μισό της προηγούμενης σεζόν), τερμάτισε στην 4η θέση με 70 βαθμούς, έχοντας σε 34 ματς, 21 νίκες - 7 ισοπαλίες - 6 ήττες και τέρματα 74-41.

* Στην αρχική εικόνα οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν τη μεγάλη πρόκριση επί της Σπάρτακ Τρνάβα, λίγες εβδομάδες αργότερα!