28 Μαρτίου 2020

Νίκη – πρόκριση επί του Ολυμπιακού Κοζάνης (1956)

Σαν σήμερα στις 28/3/1956, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό Κοζάνης, σε παιχνίδι για το Κύπελλο Ελλάδας της περιόδου 1955-1956 …

Ο Δικέφαλος με τον Ούγγρο τεχνικό Έρμαν Χόφμαν στον πάγκο του, πήρε τη νίκη επικρατώντας με 3-0 και πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε στο 5’ ο Κεμανίδης με κεφαλιά και με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 1-0, πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Καλτέκη.

Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Λέανδρος και αφού στο 51΄σημείωσε το 2-0, λίγα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με κοντινό σουτ.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Βελλιάδης, Κεμανίδης, Χασιώτης, Γερούδης, Τσίντογλου, Καλογιάννης, Πετρίδης, Λέανδρος, Κουιρουκίδης, Μαργαρίτης, Χουρμπουλιάδης.

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1955-1956.

Διακρίνονται όρθιοι από τα αριστερά: Χαραλαμπίδης (πρόεδρος), Κιουρτζής, Γιεντζής, Κουιρουκίδης, Παπαδάκης, Χουρμπουλιάδης, Γεωργιάδης (έφορος), Έρμαν Χόφμαν (προπονητής).

Καθιστοί: Τσίντογλου, Χασιώτης, Πρόγιος, Κεμανίδης, Πετρίδης, Καλογιάννης.