26 Οκτωβρίου 2019

Φιλικό διπλό στη Νάουσα (1988)

Σαν σήμερα στις 26/10/1988, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στη Νάουσα, την ομώνυμη ομάδα και ενώ το πρωτάθλημα της περιόδου 1988-1989 ήταν σε εξέλιξη, καθώς είχαν ήδη παιχτεί οι πρώτες έξι αγωνιστικές του …

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, ο Δικέφαλος με τον Ρίνους Ίσραελ στον πάγκο του, πήρε τη νίκη με 0-4, σημειώνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε στο 7’ ο Αλεξανδρίδης μετά από μπαλιά του Σίγγα, για να γίνει το 2-0 στο 31’ από τον Ρουσομάνη, μετά από ασίστ του Αλεξανδρίδη.

Με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Τσούπρου (Βασιλείου, Ιωσηφίδης οι βοηθοί του).

Στην επανάληψη, ο Σμολ στο 53’ με ατομική προσπάθεια και ο Τρούπκος με αυτογκόλ στο 68’ (προηγήθηκε σουτ του Σμολ στο δοκάρι), διαμόρφωσαν το τελικό 0-4, με την ομάδα να ικανοποιεί με την απόδοσή της.

Νάουσα:  Τσελιόπουλος, Τσολακίδης, Σεραφείμ (70' Δροσόπουλος), Ιακωβίδης, Μαυροδουλάκης, Μάρκου (60' Ακριτίδης), Υφαντίδης Χρ. (62' Υφαντίδης Ν.), Μιχαηλίδης, Γλώσσης (60' Τσάρτας), Κουρογιωργάκης (80' Ματόπουλος).

ΠΑΟΚ: Τερζής (46' Γκιτσιούδης), Καραγεωργίου, Μήτογλου (46' Τριανταφυλλίδης), Ρουσσομάνης (46' Σμολ), Τσουρέλας, Λαγωνίδης, Μπορμπόκης (46' Καρασαββίδης), Αλεξανδρίδης (46' Καραλίδης), Σίγγας, Αλαβάντας, Σερέτης (46' Φερνάντο).

* Ο ΠΑΟΚ αν και είχε καλό ξεκίνημα εκείνη τη χρονιά (1988-1989), ειδικά το διπλό στον Ολυμπιακό έφερε ενθουσιασμό στον κόσμο, δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια, καθώς τερμάτισε 8ος με 32 βαθμούς, έχοντας 11 νίκες - 10 ισοπαλίες - 9 ήττες και τέρματα 34-30.

* Στον πάγκο του Δικεφάλου βρέθηκε τη σεζόν 1988-1989 ο Ρίνους Ίσραελ για 16 παιχνίδια (8 νίκες - 3 ισοπαλίες - 5 ήττες), τον διαδέχτηκε ο ... Νίκος Αλέφαντος για 11 ματς (3 νίκες - 5 ισοπαλίες - 3 ήττες) και η χρονιά ολοκληρώθηκε με τον Σταύρο Σαράφη (2 ισοπαλίες - 1 ήττα), που κάθισε στον πάγκο μας τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές...

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1988-1989. Διακρίνονται (όρθιοι από αριστερά): Καρασαββίδης, Λαγωνίδης, Φερνάντο, Μαυρέας,  Γκιτσιούδης, Μήτογλου. Καθιστοί: Καραγεωργίου, Αλεξανδρίδης, Μπορμπόκης, Τσουρέλας,  Μαλιούφας.