29 Σεπτεμβρίου 2019

Φιλική νίκη επί του Μακεδονικού (1940)

Σαν σήμερα στις 29/9/1940, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στο Σιντριβάνι τον Μακεδονικό …

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο τη προετοιμασίας της ομάδας ενόψει των επίσημων αγώνων περιόδου 1940-1941, που επρόκειτο να αρχίσει στις 6/10/1940.

Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με 3-1, δείχνοντας ότι είναι έτοιμος για να μπει στο πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης και να το διεκδικήσει με αξιώσεις.

Δυστυχώς όμως κάποιοι άλλοι είχαν άλλα σχέδια στο μυαλό τους και αναφερόμαστε στην έναρξη του Β' Παγκοσμίου πολέμου!

Στο παιχνίδι με τον Μακεδονικό, η φιλοξενούμενη ομάδα είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 0-1. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας, πέτυχε τρία τέρματα και έφτασε στη νίκη με σκορ 3-1. Για την ιστορία διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπαρίτας.