05 Μαΐου 2019

Ήττα από τον Παναθηναϊκό σε κακή σεζόν (1996)

Σαν σήμερα στις 5/5/1996, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Παναθηναϊκό, σε παιχνίδι της 30ής αγωνιστικής, του πρωταθλήματος της περιόδου 1995-1996 ...

Ο Δικέφαλος με τον Σουηδό τεχνικό Γκίντερ Μπένγκτσον στον πάγκο του, μπροστά σε περισσότερους από 16.000 θεατές (13.832 τα εισιτήρια), γνώρισε την ήττα με 0-1, δεχόμενος το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, από τον Μπορέλι στο 43'.
Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με την παρουσία περίπου 200 οπαδών της αθηναϊκής ομάδας, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ζωηρός από τον αντίπαλό του στο πρώτο 45λεπτο...

Δύο λεπτά πριν ο διαιτητής Μπέγκος σφυρίξει τη λήξη του ημιχρόνου και στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια για την 15λεπτη ανάπαυλα, ο Βαζέχα σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη μας περιοχή, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και επιστρέφοντας στον αγωνιστικό χώρο ο Μπορέλι χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία σκόραρε!
Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ πίεσε για την ισοφάριση, ο Παναθηναϊκός ήταν επικίνδυνος στην κόντρα με τους Βαζέχα – Δώνη και στο 76' ο ρέφερι έδειξε τη 2η κίτρινη κάρτα στον Ζαγοράκη, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με «10».

ΠΑΟΚ (Μπένγκτσον): Μιχόπουλος, Καπετανόπουλος, Ζαφειρίου, Αλεξίου, Χάβος, Τσαλουχίδης, Ζαγοράκης, Αντώνας (67' Τουρσουνίδης), Αναστασιάδης (70' Νόλης), Γιουκούδης, Ζουμπούλης.

Παναθηναϊκός (Ρότσα): Βάντσικ, Αποστολάκης, Γεωργιάδης, Καπουράνης, Κολιτσιδάκης, Ουζουνίδης, Μπορέλι (76' Γκούμας), Λαγωνικάκης, Μάρκος, Δώνης (89' Νιόμπλιας), Βαζέχα.

Και λίγα λόγια για την περίοδο 1995-1996

* Τη σεζόν 1995-1996, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε 14ος (!), συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς. Είχε 10 νίκες, 11 ισοπαλίες και 13 ήττες, με τέρματα 42-46 και τον κόσμο να πνέει τα μένεα κατά του Βουλινού, ενώ προς το τέλος συσπειρωθήκαμε για να βοηθήσουμε την ομάδα να αποφύγει τα χειρότερα...

* Εκείνη τη χρονιά είχαμε τη μεγαλύτερη παρέλαση προπονητών από τον πάγκο μας που ήταν κυριολεκτικά ηλεκτρικός! Ξεκίνησε ο Άρι Χάαν (5 ματς) και ακολούθησαν οι: Σαράφης (6 ματς), Κοκότοβιτς (8 ματς), Μπέλλης (9 ματς), Μπένγκτσον (6 ματς). Μιλάμε για απίστευτη κατάσταση με τους προπονητές να αλλάζουν σαν τα πουκάμισα!

* Στην παραπάνω εικόνα το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 1995-1996.