04 Ιανουαρίου 2019

Φιλική ήττα από την Αούστρια Γκρατς (1953)

Σαν σήμερα στις 4/1/1953, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι σε φιλικό παιχνίδι την Αούστρια του Γκρατς...

Ο Δικέφαλος, με τον Νίκο Πάγκαλο στον πάγκο του, μπροστά σε 10.000 θεατές (κατάμεστο το γήπεδο), γνώρισε την ήττα με 1-3, αν και είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 με τον Γιεντζή, στο 37ο λεπτό.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 7ο λεπτό με τον Κέφερ, για να γίνει το 1-1 μισή ώρα αργότερα από τον Γεντζή, σε ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι ομάδες είχαν τα δικά τους διαστήματα υπεροχής στον αγωνιστικό χώρο.
Στην επανάληψη η Αούστρια ήταν καλύτερη και με δύο γκολ που σημείωσαν οι Όραντς στο 58' και Μιλμπάουα στο 73', πήρε τελικά τη νίκη, επικρατώντας με 1-3.

Μοιραίος παίκτης για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τζινόπουλος, που έχασε 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες, ειδικά στο 2ο ημίχρονο...

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πρατσίδης, Ιωαννίδης, Μιγγούσης, Χρυσάφης, Λασκαρίδης, Τσίντογλου, Κουντής, Γεντζής, Τζινόπουλος, Παπαδάκης, Κιουρτζής.