02 Ιανουαρίου 2019

Το Κύπελλο Χριστουγέννων του 1949 (α')

Σαν σήμερα στις 2/1/1949, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ηρακλή, σε παιχνίδι του Κυπέλλου Χριστουγέννων ...

Το παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο 1-1, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο και να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ, χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 35' ο Σεραφείδης.

Ο Ηρακλής είχε την εδαφική υπεροχή και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 59ο λεπτό στην ισοφάριση, με το αποτέλεσμα να μην αλλάζει μέχρι να ακουστεί το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Καλτέκη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που κατέκτησε εκείνο του χριστουγεννιάτικο τουρνουά, φέρνοντας στα δύο παιχνίδια που έδωσε με τους συμπολίτες, μια νίκη και μία ισοπαλία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο τουρνουά...

01/01/1949: Άρης – Ηρακλής 2-2
02/01/1949: Ηρακλής – ΠΑΟΚ 1-1
06/01/1949: ΠΑΟΚ – Άρης 1-0

* Στην αρχική εικόνα, διακρίνονται παίκτες του ΠΑΟΚ και του Μακεδονικού, πριν το μεταξύ τους παιχνίδι τη σεζόν 1948-1949, για το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης.