05 Δεκεμβρίου 2018

Ισόπαλος με ΑΕΚ, με κακή εμφάνιση! (2004)

Σαν σήμερα στις 5/12/2004, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα την ΑΕΚ, σε παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2004-2005...

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Ρολφ Φρίνγκερ στον πάγκο του, μπροστά σε 11.000 θεατές (9.568 τα εισιτήρια), αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1, ισοφαρίζοντας μάλιστα την αναμέτρηση στο 80' με τον Φουτσίνι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε υπό βροχή και η αθηναϊκή ομάδα μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε στο 10' μια καλή ευκαιρία με τον Κόντη, ενώ στο 25' ο Κατσουράνης βρέθηκε τετ α τετ με τον Τοχούρογλου, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι μας.

Η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ έγινε απειλητικός, καταγράφηκε στο 55ο λεπτό (!), όταν το μακρινό σουτ του Φουτσίνι πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μιχαηλίδη.

Στο 57ο λεπτό, ο Λυμπερόπουλος σέντραρε από τα αριστερά και ο Κρασσάς τον οποίον έχασαν οι αμυντικοί μας, έκανε το 0-1, νικώντας με κεφαλιά τον Ατματσίδη, που είχε περάσει στο 46' στη θέση του Τοχούρογλου (κάταγμα στο ζυγωματικό!).

Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε στο 80ό λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Ουντέζε από τα αριστερά, ο Φουτσίνι με κοντινή προβολή νίκησε τον Μιχαηλίδη.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου (46' Τοχούρογλου), Ανδράλας (85' Καραδήμος), Καρυπίδης, Ουντέζε, Ζησόπουλος, Βόκολος, Φουτσίνι, Μαλαδένης, Σπάσιτς (72' Γιασεμάκης), Κούτσης, Σαλπιγγίδης.

ΑΕΚ: Μιχαηλίδης, Άλβες, Γεωργέας, Μόρας, Τόσκας (89' Καμπάνταης), Τζιωρτζόπουλος (85' Κωνσταντινίδης Σωτ.), Κόντης, Κατσουράνης, Ασουνσάο, Κρασσάς (89' Μπούρμπος), Λυμπερόπουλος.

* Τη σεζόν 2004-2005, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση, συγκεντρώνοντας σε 30 ματς, 46 βαθμούς, με 13 νίκες - 7 ισοπαλίες - 10 ήττες. Τέρματα 43-39.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο μας (2 παιχνίδια, 1 νίκη - 1 ήττα), ακολούθησε ο ... Ρολφ Φρίνγκερ (16 ματς, 6 νίκες - 4 ισοπαλίες - 6 ήττες) και ολοκληρώθηκε με τον Νίκο Καραγεωργίου (12 ματς, 6 νίκες - 3 ισοπαλίες - 3 ήττες).

* Στην αρχική εικόνα το ρόστερ της περιόδου 2004-2005.