27 Νοεμβρίου 2018

Ήττα στη Νέα Σμύρνη με πολλά παράπονα! (1994)

Σαν σήμερα στις 27/11/1994, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Πανιώνιο σε παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1994-1995 ...

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του, μπροστά σε 3.00 θεατές (2.470 τα εισιτήρια), γνώρισε την ήττα με 3-1, από έναν πολύ καλό εκείνη τη μέρα Πανιώνιο!

Η ομάδα μας πραγματοποίησε μια πολύ μέτρια εμφάνιση, αλλά βρήκε απέναντί της και την απαράδεκτη διαιτησία του Κωνσταντινίδη, ο οποίος στο 53' (με το σκορ στο 2-1) απέβαλε τον Καπετανόπουλο ...

Και δεν ήταν μόνο αυτό το σημείο στο οποίο ο Κωνσταντινίδης αδίκησε τον ΠΑΟΚ! Ο ρέφερι της αναμέτρησης στο 73' (με το σκορ στο 2-1) αρνήθηκε καταφανές πέναλτι σε ανατροπή του Λαγωνίδη από τον Φαμέλη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 33ο λεπτό με τον Μιλίνκο Πάντιτς (κόντρα πάντως στην ως τότε ροή του ματς), για να ισοφαρίσει στο 49΄ο Μπότσιεκ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πάντιτς και πάλι σκόραρε, κάνοντας το 2-1, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι 3-1, με γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (91') ο Δημήτρης Ναλιτζής.

Πανιώνιος: Αμπαδιωτάκης, Φύσσας (56' Κλίσαρης), Κουρμπανάς (79' Κουζινός), Μάντζιος, Τζανετής, Βόκολος, Φαμέλης, Πάντιτς, Μουρατίδης, Ναλιτζής, Τζούλης.

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Αλεξίου, Καπετανόπουλος, Ζαφειρίου, Χάβος, Λαγωνίδης, Τουρσουνίδης, Ζαγοράκης, Γιουκούδης (77' Παναγιωτίδης), Μπότσιεκ, Ζουμπούλης (80' Δερμιτζάκης).

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1994-1995 είχε σε όλη διάρκειά της τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του (σπάνια περίπτωση).

* Η ομάδα τερμάτισε στην 3η θέση, έχοντας 20 νίκες, 5 ισοπαλίες, 9 ήττες. Συγκέντρωσε 65 βαθμούς με τέρματα 55-29. Εκείνη τη σεζόν ο ΠΑΟΚ ξεχρέωσε την ποινή που του είχε επιβληθεί από την ΟΥΕΦΑ για τα όσα είχαν γίνει στο παιχνίδι με την Παρί Σεν Ζερμαίν (1/10/1992).

* Στην παρακάτω εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1994-1995.