18 Νοεμβρίου 2018

Πρόκριση επί της ΜΕΝΤ με κεφάτο Κουιρουκίδη! (1953)

Σαν σήμερα στις 18/11/1953, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Συντριβάνι τη ΜΕΝΤ σε παιχνίδι της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1953-1954...

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό Βίλλυ Σέβτσικ στον πάγκο του, πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο, επικρατώντας με το ευρύ 4-0, με τον Λάμπη Κουιρουκίδη να πετυχαίνει τρία τέρματα και τον Αγγελίδη (ενδιάμεσα) το άλλο!

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στην αναμέτρηση, παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη έπαιξε επιφυλακτικά.

Το σκορ άνοιξε στο 20ό λεπτό ο Κουιρουκίδης και ένα τρίλεπτο αργότερα ο Αγγελίδης διπλασίασε τα γκολ του ΠΑΟΚ, δίνοντας στην ομάδα μας σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ατυχία να τραυματιστεί μόλις στο 4ο λεπτό ο Σιμώτας και από εκείνο το σημείο και μετά αγωνιζόταν με «10». Το τελικό 4-0, διαμορφώθηκε στην επανάληψη με σκόρερ τον Κουιρουκίδη, ο οποίος στο 77' και στο 89' νίκησε τον Δοξάκη, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη μας!

ΠΑΟΚ: Σαββίδης, Κεμανίδης, Γκολέμας, Μιγγούσης, Δουκάκης, Ελενίδης, Αγγελίδης, Κουιρουκίδης, Καραφουλίδης, Παπαδάκης, Χουρμπουλιάδης.

ΜΕΝΤ: Δοξάκης, Γληνός, Γαρυφαλλίδης, Μαραμενίδης, Λουκέας, Τερζίδης, Μπακιρτζής, Βιρβίλης, Γεωργούλης, Σιμώτας, Ταψίδης.

Τα παιχνίδια του ΠΑΟΚ εκείνη τη σεζόν για το θεσμό του Κυπέλλου ...

18/10/1953: ΠΑΟΚ – Μαραθών 6-0
18/11/1953: ΠΑΟΚ – ΜΕΝΤ 4-0
27/12/1953: ΠΑΟΚ – Απόλλων Σερρών 6-0
06/01/1954: ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 3-0
17/01/1954: Δόξα Δράμας – ΠΑΟΚ 3-2, με τη δραμινή ομάδα να φτάνει ως τον τελικό της διοργάνωσης, όπου έχασε από τον Ολυμπιακό 2-0, στη Λεωφόρο.

Στα πέντε παιχνίδια που έδωσε ο ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας,συμμετείχαν οι (σε παρένθεση ο αριθμός των συμμετοχών): Κάστρας (1), Κεμανίδης (5), Γκολέμας (3), Λαζάρου (1), Σαπουντζής (1), Δουκάκης (5), Αγγελίδης (5), Γαρουφαλίδης (1), Κουιρουκίδης (5), Παπαδάκης (5), Χουρμπουλιάδης (5), Σαββίδης (2), Μιγγούσης (4), Ελενίδης (1), Χριστοδούλου (1), Γεντζής (3), Τσίντογλου (3), Καραφουλίδης (3), Λύκαρης (2).

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1953-1954. Διακρίνονται όρθιοι από αριστερά: Κουιρουκίδης, Χουρμπουλιάδης, Δουκάκης, Καλογιάννης, Γεντζής, Κεμανίδης.Καθιστοί: Καραφουλίδης, Παπαδάκης, Λύμπος, Μιγγούσης, Χασιώτης.