07 Οκτωβρίου 2018

Διπλό στα Γιάννινα με Τζόνι Αναστασιάδη! (1990)

Σαν σήμερα στις 7/10/1990, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1990-1991...

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του μπροστά σε περισσότερους από 8.000 (7.177 τα εισιτήρια), πήρε τη νίκη με 0-2, χάρη σε τέρματα που σημείωσε ο Τζόνι Αναστασιάδης, με ισάριθμες κεφαλιές!

Το 0-1 έγινε στο 2' και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο συμπαθής παίκτης με νέα κεφαλιά σημείωσε το 0-2.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στην επανάληψη και παρέμεινε μέχρι τη στιγμή που ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Φιλιππίδη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάκερτ): Γκόλας, Σκέντος, Ζιάκας, Βαν Βάικ, Γιώτης, Λάππας, Παπαϊωάννου (79' Παπαχρήστου), Ουργκάρτε, Ζώης, Παπανικολάου (60' Μπουτσουρής), Σκούτας.

ΠΑΟΚ (Γιάκομπς): Γκιτσιούδης, Καραγεωργίου, Λεοντιάδης, Μαλιούφας, Μίτογλου, Αλεξούλης, Λαγωνίδης, Μαγκντί Τολμπά, Τουρσουνίδης, Αναστασιάδης, Μπασμπανάς (51' Πλίτσης).

* Τη σεζόν 1990-1991 ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ολλανδό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του για 12 ματς (6 νίκες - 2 ισοπαλίες - 4 ήττες) και στη συνέχεια μετά την απομάκρυνσή του τον διαδέχτηκαν οι Τερζανίδης - Μιχαηλίδης 22 αγώνες (10 νίκες - 7 ισοπαλίες - 5 ήττες).

* Ο Δικέφαλος τερμάτισε στην 4η θέση με 38 βαθμούς και έναν μηδενισμό λόγω της αποχώρησής του από το ΟΑΚΑ στο ματς με τον Παναθηναϊκό, με τέρματα 56-39.

* Στην αρχική εικόνα διακρίνεται το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 1990-1991.