06 Σεπτεμβρίου 2018

Φιλική νίκη και αποθέωση στη Γερμανία (1973)

Σαν σήμερα στις 6/9/1973, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, στο Γκίζεν της (τότε) Δυτικής Γερμανίας, την "VB 1900" ...

Το παιχνίδι έγινε παρουσία 5.000 θεατών, εκ των οποίων οι περισσότεροι ήταν Έλληνες οικονομικοί μετανάστες, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να χειροκροτήσουν τον μεγάλο ΠΑΟΚ του Λες Σάνον.
Το σκορ άνοιξε στο 41' ο Ασλανίδης (αγωνίστηκε σαν σέντερ φορ), με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής της γερμανικής ομάδας.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Παρίδης με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Ασλανίδη σημείωσε το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Η "V B 1900" μείωσε στο 60ό λεπτό με τον Μάισνερ, για να έρθει στο 63΄ο Τσιλιγκιρίδης να διαμορφώσει το τελικό 3-1.
Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση οι Φουντουκίδης, Αποστολίδης, Ιωσηφίδης.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Σαββουλίδης (80' Στέφας), Γούναρης, Φουντουκίδης, Μπέλλης, Τσιλιγκιρίδης, Ιωσηφίδης, Λάζος (55' Πέλλιος), Χατζαντωνίου, Αποστολίδης, Ασλανίδης, Παρίδης.

*Αναλυτικά τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας του ΠΑΟΚ το 1973...

26/08/1973: ΠΑΟΚ - Νασιονάλ 2-2
29/08/1973: ΠΑΟΚ - Ντιναμό Βουκουρεσττίου 1-1
04/09/1973: Όφενμπαχ - ΠΑΟΚ 2-2
06/09/1973: VP 1900 - ΠΑΟΚ 1-3
07/09/1973: Κάσελ - ΠΑΟΚ 3-2
11/09/1973: ΠΑΟΚ - Όφενμπαχ 1-1
21/09/1973: Ομόνοια - ΠΑΟΚ 1-1