08 Σεπτεμβρίου 2018

Νίκη με καλή εμφάνιση στο Καυτανζόγλειο (1967)

Σαν σήμερα στις 8/9/1967, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στο γειτονικό Καυτανζόγλειο, τον Απόλλωνα Πόντου, τον οποίον νίκησε με 3-0, μετά από καλή εμφάνιση...

Ο Δικέφαλος με τον Νίκο Πάγκαλο στον πάγκο του, προετοιμαζόμενος για το ευρωπαϊκό παιχνίδι με τη βελγική Ρουαγιάλ Λιέγης (13/9/1967) για το Διεθνές Κύπελλο Εκθέσων, μπροστά σε περίπου 6.000 θεατές, εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το παιχνίδι που έδωσε δυο μέρες νωρίτερα, στο ίδιο γήπεδο, με αντίπαλο τον Μακεδονικό.

Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό ο Αφεντουλίδης με σουτ βολέ, μετά από ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα του Απόλλωνα σε σουτ του Μουρατίδη.

Στο 55ο λεπτό ο Φουντουκίδης με δυνατό σουτ από κοντά σημείωσε το 2-0, με την μπάλα να έχει τόση δύναμη, ώστε παρέσυρε και τον τερματοφύλακα Βογιατζόγλου στα δίχτυα!

Λίγο νωρίτερα, στο 52ο λεπτό, ο Σαράφης μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, γύρισε την μπάλα στην περιοχή του Απόλλωνα, αλλά ο Αφεντουλίδης από εξαιρετική θέση βρήκε ... αέρα, χάνοντας μια εξαιρετική ευκαιρία!

Στο 73ο λεπτό ο Σαράφης ανατράπηκε από τον Συμεωνίδη, ο διαιτητής Μοσχόπουλος, έδειξε την άσπρη βούλα, το οποίο εκτέλεσε άουτ ο Θεοφανίδης!

Στο επόμενο λεπτό όμως, ο Αφεντουλίδης μετά από μπαλιά του Χαραλαμπίδη έγραψε το 3-0, το οποίο παρέμεινε σαν τελικό αποτέλεσμα, καθώς στο 88' ο Σαλαπασίδης εκτέλεσε άουτ το αυστηρό πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής σε χέρι του Θεοφανίδη.

ΠΑΟΚ: Καρανταγλίδης, Βασιλειάδης, Φουντουκίδης, Θεοφανίδης, Τάτσης, Μουρατίδης, Γιακουμής, Λέανδρος, Σαράφης, Χαραλαμπίδης, Αφεντουλίδης.

Απόλλων Πόντου: Βογιατζόγλου, Συμεωνίδης, Σαλαπασίδης, Παπαδόπουλος, Μαρουλίδης, Αλεξανδρίδης, Κοκωνίδης, Τραυλός, Στεφανίδης (Κωνσταντινίδης), Ασλανίδης, Καλπίδης (Μηταριώτης).

* Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνη την περίοδο, μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος (08/10/1967)

20/08/1967: Άρης Πτολεμαΐδας – ΠΑΟΚ 0-2
27/08/1967: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-3
03/09/1967: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0
06/09/1967: ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 1-0
08/09/1967: ΠΑΟΚ – Απόλλων Πόντου 3-0
17/09/1967: ΠΑΟΚ – Θερμαϊκός 7-2
24/09/1967: ΠΑΟΚ – Ηρακλής 2-0
27/09/1967: ΠΑΟΚ – Μικτή Θεσσαλονίκης 10-0