29 Ιουλίου 2018

Ανεπίσημο ντεμπούτο για Λουτσιάνο – Γιασεμάκη (2001)

Σαν σήμερα στις 29/7/2001, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι τη γερμανική Άιντραχτ Μπαουνάταλ, προετοιμαζόμενος για τις επίσημες υποχρεώσεις του για τη σεζόν 2001-2002...

Με τον Δικέφαλο αγωνίστηκαν για πρώτη φορά οι Λουτσιάνο – Γιασεμάκης, ενώ δεν έπαιξαν καθώς προερχόταν από τραυματισμό οι Φρούσος, Εγκωμίτης, Τοχούρογλου, Πουρλιοτόπουλος και ο Ουντέζε που βρισκόταν με την Εθνική ομάδας της Νιγηρίας.

Ο Κυπελλούχος Ελλάδας, με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στο τιμόνι του, πήρε τη νίκη με το ευρύ 6-2, απέναντι σε έναν αντίπαλο Δ' Κατηγορίας, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο.

Στην επανάληψη ο τεχνικός της ομάδας, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους εφεδρικούς παίκτες, που είχε πάρει μαζί του στην προετοιμασία, εκτός φυσικά από τους τραυματίες.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο σκορ στο 11
ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ένα λεπτό αργότερα ο Γιώργος Γεωργιάδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Κωνσταντινίδης.

Στο 24ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με αυτογκόλ παίκτη της γερμανικής ομάδας και ως το τέλος του πρώτου 45λέπτου ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στα επίπεδα του 4-1, χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Λουτσιάνο στο 30' και Φουτσίνι στο 44'.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Γιασεμάκης στο πρώτο του παιχνίδι με την ασπρόμαυρη φανέλα βρήκε δίχτυα κάνοντας το 5-1 για να μειώσουν οι Γερμανοί σε 5-2 στο 71'.

Το τελικό 6-2, γράφτηκε στο 85', όταν ο Χατζηζήσης κέρδισε πέναλτι και ο Ζαβαντίας που το εκτέλεσε νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ:
Παπαδόπουλος, Μπορμπόκης, Αμπονσά (53'
Νάστος), Κατσιαμπής (53' Κουλακιώτης), Καραδήμος (70' Κουτσόπουλος), Γεωργιάδης (46' Σπάσιτς), Οκκάς (63' Βοσκαρίδης), Λουτσιάνο (46' Γιασεμάκης), Φουτσίνι (80' Χατζησήσης), Κωνσταντινίδης (53' Χασιώτης), Τετράτζε (53' Ζαβαντίας).

Δήλωση Μπάγεβιτς: "Έμεινα ευχαριστημένος από την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα. Ο αντίπαλος ήταν σαφώς πιο δυνατός από τους προηγούμενους που αντιμετωπίσαμε μέχρι τώρα".

Τα φιλικά προετοιμασίας του ΠΑΟΚ το καλοκαίρι του 2001...

01/09/2001: ΠΑΟΚ – Κιέβο Βερόνα 2-3

* Η αρχική εικόνα είναι από τον εκτός έδρας αγώνα Κυπέλλου που έδωσε στις 4/8/2001 ο ΠΑΟΚ, με τον Ολυμπιακό Βόλου (1-2)