20 Οκτωβρίου 2019

Τελευταίο ματς πριν την έναρξη του πολέμου! (1940)

Σαν σήμερα στις 20/10/1940, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι τον Μακεδονικό σε παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης της περιόδου 1940-1941 και τον νίκησε με 2-1…

Ήταν το τελευταίο ματς που έδωσε ο Δικέφαλος, λίγες μόνο ημέρες πριν την έναρξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου, στις 28/10/1940!

Ο Μακεδονικός αποδείχτηκε ισχυρός αντίπαλος, ήταν πολύ επικίνδυνος και διεκδίκησε τη νίκη στην αναμέτρηση, βάζοντας δύσκολα στους παίκτες μας! Ενισχυμένος με δύο εξαιρετικούς ακραίους του Ολυμπιακού Τερψιθέας με τον οποίο είχε συγχωνευτεί εκείνη τη χρονιά, απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις την άμυνά μας!

Ο ΠΑΟΚ δεν ικανοποίησε τους πολλούς φίλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο, αν και επικράτησε με 2-1. Ο αγώνας άρχισε στις 3:30, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ στο 12', όταν ο Βαφειάδης με δυνατό σουτ σκόραρε.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Παπαπαναγιώτου, μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια. Στο 33' ήρθε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλογιάννη και με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι ομάδες για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μακεδονικός ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε για την ισοφάριση, όμως η άμυνά μας άντεξε και ήρθε τελικά η νίκη! Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο επανεμφανισθείς μετά από χρόνια, Δούκας και από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι: Καλογιάννης, Πανίδης, Ιωαννίδης.