02 Οκτωβρίου 2019

Ήττα από τον Ηρακλή για το Κύπελλο της ΔΕΘ (1932)

Σαν σήμερα στις 2/10/1932, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ηρακλή σε παιχνίδι του Κυπέλλου Διεθνούς Εκθέσεως Θεσσαλονίκης και γνώρισε την ήττα με 3-1...

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κοκκώνη στο 11' και παρά τις προσπάθειες των παικτών μας το σκορ δεν άλλαξε μέχρι να ακουστεί το σφύριγμα του διαιτητή Κωνσταντινίδη που έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Ηρακλής στο 55' έφτασε στο 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ευσταθιάδη για να γίνει και το 3-0 έξι λεπτά αργότερα από τον Χαριστού.

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες μας ήταν να μειώσουν στο 74' με τον Κωσταρόπουλο, χωρίς η αντίδρασή τους να έχει συνέχεια.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Πυλορόφ, Παπαδόπουλος, Πάγκαλος, Καβουρματζής, Κωνσταντινίδης, Αθανασιάδης, Ασκεπίδης, Πανίδης, Κωτσαρόπουλος, Παπαϊορδανίδης.