Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

30 Σεπτεμβρίου 2019

Σαρωτικός ΠΑΟΚ στην αρχή της «Χρυσής Εποχής» (1953)

Σαν σήμερα στις 30/9/1953, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στο Σιντριβάνι τον Εθνικό Έδεσσας, επί του οποίου επικράτησε πολύ εύκολα με 6-0...

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Βίλλυ Σέβτσικ στον πάγκο του, εντυπωσίασε με την απόδοσή του, σε μια αναμέτρηση που ξεκίνησε στις 16:30 και στην οποία η ομάδα σημείωσε από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Να σημειωθεί πως η συμπαθής ομάδα της Έδεσσας, λίγες μέρες νωρίτερα είχε αναδειχθεί ισόπαλη 1-1 με τον Άρη, σε ματς που έγινε στη Θεσσαλονίκη, ενώ στους 12 αγώνες που είχε δώσει για το πρωτάθλημα Κεντροδυτικής Μακεδονίας σε ήταν αήττητη!

Η ομάδα του Εθνικού ήρθε στη Θεσσαλονίκη έχοντας τη συμπαράσταση πολλών εκδρομέων φιλάθλων της, οι οποίοι με τις ενθουσιώδεις εκδηλώσεις έδωσαν άλλο χρώμα στο μεταξύ μας παιχνίδι.

Μόλις στο 5' ο Κουιρουκίδης μετά από πάσα του Παπαδάκη άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 30' ο Τσολακούδης να σημειώσει το 2-0 και έξι λεπτά αργότερα ο Κουιρουκίδης μετά από μπαλιά του Αγγελίδη το 3-0.

Με αυτό το σκορ αυτό πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, για να φτάσουμε στο 56' όταν ο Παπαδάκης έκανε το 4-0.

Στο 67' ο Κουιρουκίδης αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα του Εθνικού έγραψε το 5-0, για να διαμορφωθεί τι τελικό 6-0 στο 68' ο Αγγελίδης, μετά από σέντρα του Κουιρουκίδη, που ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς!

ΠΑΟΚ: Σαββίδης, Λαζάρου, Χασιώτης, Γερούδης, Γιεντζής, Δουκάκης (Μπογδάνος), Τσολακούδης, Κουιρουκίδης, Παπαδάκης, Χοτρμπουλιάδης, Αγγελίδης

Εθνικός Έδεσσας: Ανδρεάδης, Καρυστίδης, Μπακάλης, Γραμματικός, Σέμπος, Νικολαΐδης, Στάικος, Παπαζήσης, Ταχυδρομίδης, Σιατίδης, Γκέσκος

Και λίγα λόγια για τον Εθνικό Έδεσσας...

Ήταν μια ιστορική ομάδα της πόλης η οποία το 1960 μαζί με τον Άρη και τον Ηρακλή, συνενώθηκαν και έφτιαξαν τον Εδεσσαϊκό, με τη νέα ομάδα να έχει σύμβολο την τρίαινα.