26 Φεβρουαρίου 2018

Ήττα με κάτω τα χέρια από τον Εθνικό!

Σαν σήμερα στις 26/2/1995, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Εθνικό, σε παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1994-1995

Ο Δικέφαλος με τον Άρι Χάαν στον πάγκο του, μπροστά σε μόλις 1.000 θεατές (813 τα εισιτήρια), γνώρισε βαριά ήττα με 3-1, από μια ομάδα που έδινε μάχη για να παραμείνει στην κατηγορία!

Η ομάδα απογοήτευσε για μια ακόμη φορά σε παιχνίδι της μακριά από τη Θεσσαλονίκη, δείχνοντας το κακό της πρόσωπο σε ένα εκτός έδρας ματς, παίζοντας με υποδεέστερο αντίπαλο, όπως είχε συμβεί εκείνη τη σεζόν στην Ξάνθη, στην Έδεσσα και στην Νέα Σμύρνη!

Απελπιστικά μόνος πάλευε ο Φαν Ρόι, την ώρα που συμπαίκτες του δεν έλεγαν να πάρουν μπρος, ενώ στην άμυνα η απουσία του Αλεξίου ήταν αισθητή. Το σκορ άνοιξε στο 12ο λεπτό ο Γιόβισιτς με απευθείας με απευθείας εκτέλεση φάουλ για να ισοφαρίσει στο 32’ ο Λαγωνίδης με σουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νινιάδης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή μας έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους γράφοντας το 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή … Παπαπέτρου!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, είχε δύο καλές στιγμές στο παιχνίδι με τον Ζουμπούλη στο 57’ και τον Ζαγοράκη στο 63’, για να έρθει στο 80’ ο Καμίτσης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ξάνθη, να διαμορφώσει το τελικό 3-1
Πάλεψαν από πλευράς ΠΑΟΚ οι Φαν Ρόι, Ζαγοράκης, οι υπόλοιποι αγνοούνταν!

Εθνικός (Κυράστας): Καρασάββας, Πάντοβιτς, Τσιότρας, Βάσμπεργκ, Γρηγορίου, Τσολάκης, Καμίτσης, Μπουγάς, Γιόβισιτς (80’ Ξάνθης), Νινιάδης, Τσιφούτης, Γιώτης

ΠΑΟΚ (Χάαν): Μιχόπουλος, Γιουκούδης, Ζαφειρίου, Παναγιωτίδης, Καπετανόπουλος, Λαγωνίδης (50’ Αντώνας), Ζαγοράκης, Αναστασιάδης (46’ Τουρσουνίδης), Μπότσιεκ, Φαν Ρόι, Ζουμπούλης

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1994-1995 είχε σε όλη διάρκειά της τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του (σπάνια περίπτωση!)

* Η ομάδα τερμάτισε στην 3η θέση, έχοντας 20 νίκες, 5 ισοπαλίες, 9 ήττες. Συγκέντρωσε 65 βαθμούς με τέρματα 55-29. Εκείνη τη σεζόν ο ΠΑΟΚ ξεχρέωσε την ποινή που του είχε επιβληθεί από την ΟΥΕΦΑ για τα όσα είχαν γίνει στο παιχνίδι με την Παρί Σεν Ζερμαίν (1/10/1992)

Δηλώσεις Άρι Χάαν: «Είμαι απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας μου. Είχαμε πρόβλημα στην τελική πάσα μολονότι από τα πλάγια αναπτυσσόμασταν καλά. Είμαι απογοητευμένος από τη νοοτροπία των παικτών μου»