10 Φεβρουαρίου 2018

"Έκλεψε" το βαθμό με Λαγωνίδη στο 90' (1991)

Σαν σήμερα στις 10/2/1991, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΛ, σε παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1990-1991 ...

Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε 6.000 θεατές (5.181 τα εισιτήρια) και ο ΠΑΟΚ με τον Χρήστο Τερζανίδη στον πάγκο του κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Κώστας Λαγωνίδης στο 90ό λεπτό με κεφαλιά (αρχική εικόνα).
Μετά από ένα άγονο πρώτο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 54ο λεπτό με γκολ του Πέτκοφ και το προβάδισμα αυτό το κρατούσαν ως το 90ό λεπτό της αναμέτρησης, όταν και σκόραρε ο Λαγωνίδης.
Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βράιλα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Λάρισα: Κυριακούλης, Παπαντωνίου, Κυριλίδης, Νταγκόφσκι, Αγορογιάννης, Βουρυρίτσας, Πέτκοφ, Τσουκάλης, Ντα Σίλβα, Καραπιάλης, Τσιμπίνης (78' Βαλαώρας).

ΠΑΟΚ: Γκιτσιούδης, Τουρσουνίδης, Μητσιμπόνας, Μαλιούφας, Καραγεωργίου, Αλεξούλης, Μπορμπόκης, Σκαρτάδος, Χοσάμ Χασάν (67' Αναστασιάδης), Μαγκντί Τολμπά, Ιμπραήμ Χασάν (73' Λαγωνίδης).
* Τη σεζόν 1990-1991 ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ολλανδό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του για 12 ματς (6 νίκες - 2 ισοπαλίες - 4 ήττες) και στη συνέχεια μετά την απομάκρυνσή του τον διαδέχτηκαν οι Τερζανίδης - Μιχαηλίδης 22 αγώνες (10 νίκες - 7 ισοπαλίες - 5 ήττες).

* Ο Δικέφαλος τερμάτισε στην 4η θέση με 38 βαθμούς και έναν μηδενισμό λόγω της αποχώρησής του από το ΟΑΚΑ στο ματς με τον βάζελο, με τέρματα 56-39.