15 Απριλίου 2020

"Έβρεχε" γκολ στο φιλικό με τον Πιερικό (1963)

Σαν σήμερα στις 15/4/1963, ημέρα Δευτέρα, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα τον Περικό και ενώ το πρωτάθλημα της σεζόν 1962-1963 ήταν σε εξέλιξη …

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Καρλ Ντούσμπεργκ στον πάγκο του, σε ένα χορταστικό από πλευράς θεάματος παιχνίδι, πήρε τη νίκη με 4-3, σε μια αναμέτρηση που συγκέντρωσε περίπου 4.000 θεατές!

Το σκορ άνοιξε για τον ΠΑΟΚ στο 7’ ο Σαββίδης για να ισοφαρίσει για τον Πιερικό στο 10’ ο Ορφανίδης και με το σκορ στο 1-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Τσελεπάκη.
Με την έναρξη της επανάληψης, στο 48’, ο Μαρβάκης σημείωσε το 2-1 και στο 67’ ο Σαββίδης το 3-1. Ο ίδιος παίκτης στο 70’ έγραψε το 4-1 σκοράροντας το 3ο προσωπικό του τέρμα.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά, ο Πιερικός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, μείωσε αρχικά με τον Ορφανίδη στο 76’ σε 4-2, για να διαμορφωθεί το τελικό 4-3 με γκολ που σημείωσε ο μεγάλος Πόλυς Φουλίδης (οι παλιότεροι τον θυμούνται σίγουρα)!

ΠΑΟΚ: Μιχαηλίδης (Πρόγιος), Στεργιάδης, Ραπτόπουλος, Μακρής, Νικολαΐδης, Μουρατίδης, Παπαδόπουλος, Κοντογιώργος, Μαρβάκης, Σαββίδης, Λέανδρος

Πιερικός: Πουτσίκης (Δρανδάκης), Μουστακίδης, Αναστασιάδης, Κυζίρογλου, Ταξίδης, Σιδηρόπουλος, Φουλίδης, Ορφανίδης, Φελεκίδης, Χριστοφορίδης (Ξανθόπουλος), Πορτοκαλίδης