30 Απριλίου 2020

Φιλική εκτός έδρας ισοπαλία με τον Άρη (1961)

Σαν σήμερα στις 30/4/1961, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας σε φιλικό παιχνίδι τον Άρη και ενώ το πρωτάθλημα της περιόδου 1960-1961, ήταν σε εξέλιξη …

Ο Δικέφαλος με τον Ζάρκο Μιχαήλοβιτς στον πάγκο του, αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1, με τις δύο ομάδες πάντως να έχουν στη σύνθεσή τους αρκετούς αναπληρωματικούς παίκτες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και προηγήθηκε στο σκορ στο 15’ με σέντρα σουτ του Κατηκαρίδη, ένα γκολ για το οποίο έφερε ευθύνη ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων (Γεροβασιλείου).

Στο 41’ ο Βαβουλίδης πέτυχε το 1-1, εκμεταλλευόμενος αδράνεια του Πρόγιου σε σέντρα του Πέρρου.

Λίγες οι καλές στιγμές στο 2ο ημίχρονο του αγώνα, με τον Άρη να έχει στο 64’ δοκάρι, σε σουτ του Κακούδη.

Άρης: Γεροβασιλείου, Νανάκος, Τσομπάνης, Ζουρνατζής, Χαρμόβας (Ηλιόπουλος), Ψηφίδης, Πέρρος, Κακούδης, Βαβουλίδης, Καλλιοντζής, Πασχαλίδης.

ΠΑΟΚ: Πρόγιος (Ιατρού), Χασιώτης, Ραπτόπουλος, Τασσόπουλος, Νικολαΐδης, Γιακουμής, Λέανδρος, Σιδηρόπουλος, Κατηκαρίδης (Κερμενίδης), Χαβανίδης, Γκάγκας (Καμαλακίδης).