Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

22 Απριλίου 2020

Νίκησε τον Άρη σε δραματικό παιχνίδι (1959)

Σαν σήμερα στις 22/4/1959, η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο ανοιχτό γήπεδο της ΧΑΝΘ, τον Άρη, στο ντέρμπι της Α΄ κατηγορίας Θεσσαλονίκης …

Οι προηγούμενοι αγώνες του προγράμματος εκείνης της ημέρας αναβλήθηκαν λόγω της βροχής που έπεφτε στην πόλη. Ο μοναδικός αγώνας που διεξήχθη, παρά το ψιλόβροχο, ήταν το ΠΑΟΚ – Άρης, που συγκέντρωσε πλήθος κόσμου και ήταν δραματικός ως το τελευταίο δευτερόλεπτο!

Νικητής τελικά ήταν ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 46-44 του αντιπάλου του, μια νίκη που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους οπαδούς του συλλόγου!

Ο Άρης ήταν η ομάδα που είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί από κοντά και να ισοφαρίζει συνέχεια!

Το ημίχρονο μάλιστα ολοκληρώθηκε με 19-17, με τον Δικέφαλο να προηγείται με βραχεία κεφαλή!

Με την έναρξη της επανάληψης ο Άρης ξαναπήρε το προβάδισμα, όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο σκορ σε 29-29, 35-35, 39-39.

Η ομάδα μας προηγήθηκε στο σκορ 41-39, αλλά ο Άρης πήρε νέο προβάδισμα με 41-42. Στο τελευταίο δίλεπτο ο ΠΑΟΚ με καθαρό μυαλό και εύστοχες επιθέσεις έφτασε στο 46-42, για να μειώσει σε 46-44 ο Άρης στην εκπνοή!

Κλειδί στη νίκη μας το γεγονός ότι οι παίκτες μας έχασαν μόλις 2 βολές ενώ οι αντίπαλοι 10, δείγμα ψυχραιμίας. Στα μισά του 2ου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έχασε με 5 φάουλ τον Οικονόμου, όμως ο Δαπόντες τον αντικατάστησε επάξια.

Οικονόμου, Κλάγκας, Θεοδωρίδης οι κορυφαίοι του ΠΑΟΚ, ενώ από τον Άρη ξεχώρισαν οι Γούσιος, Φλόκας, Μακρής

ΠΑΟΚ: Δαπόντες, Θεοδωρίδης 16, Κλάγκας 11, Αγγελίδης, Οικονόμου 11, Κόκκος 1, Στάλιος 4, Πασχάλης 3, Κωνσταντινίδης, Μάριος, Κυριακού

Άρης: Γούσιος 14, Πετράκης 3, Φλόκας 13, Μπουσβάρος 8, Σπηλιάκος 6, Φουρουτζόπουλος, Λόλλας, Κωνσταντάρας, Παπαδάκης, Διονυσόπουλος, Βαγιάνος