10 Απριλίου 2020

Πρόκριση στην παράταση με Τσίντογλου (1955)

Σαν σήμερα στις 10/4/1955, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι την Ελπίδα Δράμας, σε παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδας, της περιόδου 1954-1955 …

Ο Δικέφαλος με τον Νίκο Πάγκαλο στον πάγκο του, πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη με 3-2 στην παράταση, αν και προηγήθηκε στο 30' με 2-0!

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 9΄με τον Τσεβελεκίδη, το σουτ του οποίου το απέκρουσε δύσκολα ο Πρόγιος και πέντε λεπτά αργότερα ο Χουρμπουλιάδης με βολίδα σημείωσε το 1-0.

Στο 25’ ο Θεοδωρόπουλος σταμάτησε το σουτ του Κιουρτζή, όμως στο 30’ ο Κουιρουκίδης από δύσκολη θέση έγραψε το 2-0.

Με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Κουλαξή.

Στο 60’ ο Αθανασίου με πέναλτι (στην παράβαση υπέπεσε ο Κεμανίδης), μείωσε σε 1-2 και στο 70’ ο Χαραλαμπίδης με σουτ ισοφάρισε για την Ελπίδα!
Στο 81΄ο Θεοδωρόπουλος σταμάτησε το σουτ του Χουρμπουλιάδη και στο 83’ ο Αθανασίου από εξαιρετική θέση σούταρε άουτ!

Το σκορ δεν άλλαξε με τη συμπλήρωση του 90λεπτου, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί «καθάρισε» ο Τσίντογλου στο 104’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης!

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Δουκάκης, Κουιρουκίδης, Παπαδάκης και από την Ελπίδα οι Θεοδωρόπουλος, Γερμεντζίδης.

ΠΑΟΚ: Πρόγιος, Κεμανίδης, Χασιώτης, Γερούδης, Δουκάκης, Καλογιάννης, Κιουρτζής, Τσίντογλου Κουιρουκίδης, Παπαδάκης, Χουρμπουλιάδης.

Ελπίδα Δράμας: Θεοδωρόπουλος, Γρηγορίου, Μιμίδης, Παράσχος, Δόρδιος, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Αθανασίου, Χαραλαμπίδης, Γερμεντζίδης, Τσεβελεκίδης.

Ο ΠΑΟΚ εκείνη τη σεζόν έφτασε στον τελικό της διοργάνωσης έχοντας αποκλείσει τον Μακεδονικό (2-0), την Ελπίδα Δράμας (3-2), τον Πανιώνιο (4-2) και την Δόξα Δράμας (1-0).