Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

26 Απριλίου 2020

Βαριά ήττα σε φιλικό παιχνίδι (1953)

Σαν σήμερα στις 26/4/1953, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι, εκτός έδρας, τον Άρη και ενώ το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης είχε ήδη ολοκληρωθεί …

Ο Δικέφαλος με τον Νίκο Πάγκαλο στον πάγκο του, μπροστά σε περισσότερους από 5.000 θεατές, γνώρισε βαριά ήττα με 7-3, ένα σκορ που σε καμιά περίπτωση όμως δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των ομάδων στην αναμέτρηση.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή ήταν μοιρασμένη, ο Άρης βρέθηκε να προηγείται με 3-0 (!), με γκολ που σημείωσαν οι Λιακόπουλος στο 17’ και Χατζητάκης στο 33’ και 44’.

Στο 28’ ο Χουρμπουλιάδης εκτέλεσε πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα άουτ, πετώντας την ευκαιρία για την ομάδα μας να ισοφαρίσει!

Στην επανάληψη ο Άρης σημείωσε άλλα τέσσερα τέρματα (Παπαδάκης 47’, Παπαγγέλου 64’, Ματζίρης 77’, Λιακόπουλος 79’), ενώ για λογαριασμό του ΠΑΟΚ σκόραραν οι Παπαδάκης στο 49’ και 72’, καθώς και ο Κουιρουκίδης στο 74’

* Στο τιμόνι του ΠΑΟΚ βρέθηκε εκείνη τη σεζόν ο Νίκος Πάγκαλος, σε μια πενταετία στην οποίαν εναλλασσόταν στον πάγκο μας οι Πάγκαλος – Βίλλυ Σέβτσικ (Αυστριακός)

* Ο Δικέφαλος δεν τα πήγε καλά εκείνη τη σεζόν στο πρωτάθλημα, καθώς τερμάτισε στην 4η θέση με 19 βαθμούς έχοντας 4 νίκες – 3 ισοπαλίες – 3 ήττες, με τέρματα 11-11

* Το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1952-1953, αποτελούσαν οι: Κάστρας, Χρυσάφης, Ιωαννίδης, Αγγελόπουλος, Τσίντογλου, Καλογιάννης, Κουντής, Βασιλειάδης, Τζινόπουλος, Παπαδάκης, Κιουρτζής, Σαββίδης, Μιγγούσης, Λασκαρίδης, Ελληνίδης, Μάρκοβιτς, Γκολέμας, Κουσκουρής, Γιεντζής, Ονούφριος, Ζαρίφης, Χριστοδούλου, Τσαβδαρίδης, Δουκάκης
* Στην παραπάνω εικόνα διακρίνονται οι παίκτες του ΠΑΟΚ με τη σημαία του Συλλόγου, να παρελαύνουν προ των επισήμων στην τελετή έναρξης του πρωταθλήματος της περιόδου 1952-1953.