Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

08 Απριλίου 2020

Φιλική ισοπαλία με την Προοδευτική (1951)

Σαν σήμερα στις 8/4/1951, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στο Σιντριβάνι την Προοδευτική, έχοντας ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης …

Ο αγώνας έγινε παρουσία αρκετών θεατών, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1, με γκολ που σημειώθηκαν στην επανάληψη.

Η Προοδευτική είχε μια ελαφρά υπεροχή στο α’ 45λεπτο και ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού.

Το σκορ άνοιξε στο 56’ ο Ξανθόπουλος μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Γιούρκας, για να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα ο Τρυφωνίδης, μετά από μπαλιά του Τζινόπουλου.

ΠΑΟΚ: Λύκαρης, Ψωμάς, Γκολέμας, Αρβανίτης, Κουντής, Γκόγκος, Καμπακάκης, Βασιλειάδης, Τζινόπουλος, Παπαδάκης (Τρυφωνίδης), Χριστοδούλου

Προοδευτική: Χάλαρης, Μπούτος, Κασιμάτης, Καραγιαννίδης, Παπαδάτος, Ζορμπάς, Χριστοφίδης, Αρσενικός, Σεϊταρίδης, Λουλούδης, Ξανθόπουλος
* Στην παραπάνω εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ το 1950.

Διακρίνονται από αριστερά: Χατζηαντωνίου, Τσαβδαρίδης, Τζινόπουλος, Ψωμάς, Κουντής, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Καραλής, Παπαδάκης, Γκολέμας, Αρβανίτης