22 Απριλίου 2020

Ισόπαλοι μετά από 120 λεπτά (1962)

Σαν σήμερα στις 22/4/1962, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στη Τούμπα τον Άρη, σε παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1961-1962 …

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό Κάρλ Ντούσμπεργκ στον πάγκο του, μπροστά σε 5.000 θεατές, αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον συμπολίτη, σε παιχνίδι που κράτησε 120 λεπτά.

Το σκορ άνοιξε στο 30’ για τον Άρη όταν ο Χατζηκώστας σέντραρε και ο επερχόμενος Πασχαλίδης με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Χατζηκώστα–και με τη βοήθεια του δοκαριού- έκανε το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και στο 32’ το σουτ του Τασσόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι του Χρηστίδη, ενώ ίδια τύχη είχε δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μουρατίδη.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, δοκάρι είχε και ο Άρης με σουτ του Καλλιοτζή. Τρία δοκάρια συνολικά δηλαδή μέσα σε 13 λεπτά!

Με τον συμπολίτη να προηγείται 0-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Πούλιου.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση στο 68’ όταν μετά από σέντρα του Μουρατίδη, ο Γιακουμής δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χρηστίδη κάνοντας το 1-1.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ως τη λήξη της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού, αλλά και στην 30λεπτη παράταση, χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τον Άρη να έχει τη μερίδα του λέοντος σε αυτές!

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Γιακουμής, Μουρατίδης, Μηλίτσης, Λέανδρος, Μιχαηλίδης και από τον Άρη οι Χρηστίδης, Νανάκος, Ψηφίδης, Σωτηριάδης, Πασχαλίδης.

Όπως προβλεπόταν από την προκήρυξη του Κυπέλλου, η πρόκριση θα κρινόταν σε παιχνίδι που θα γινόταν αυτή τη φορά στην έδρα του Άρη, κάτι που συνέβη στις 9/5.

ΠΑΟΚ: Μιχαηλίδης, Χασιώτης, Πετρίδης, Απαλάκης, Νικολαΐδης, Κεμανίδης, Τασσόπουλος, Μουρατίδης, Γιακουμής, Λέανδρος, Μηλίτσης.

Άρης: Χρηστίδης, Νανάκος, Σωτηριάδης, Καρράς, Καρμπολάζος, Ψηφίδης, Σπανόπουλος, Χατζηκώστας, Καλλιοτζής, Παναγούλιας, Πασχαλίδης.

Η πορεία του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο Ελλάδας εκείνη τη σεζόν …

22/10/1961: ΠΑΟΚ – Ομόνοια Σίνδου 8-0

22/11/1961: ΠΑΟΚ – Θύελλα 3-1

07/02/1962: ΠΑΟΚ – Αχιλλέας Τριανδρίας 0-0

21/02/1962: ΠΑΟΚ – Αχιλλέας Τριανδρίας 5-0

21/03/1962: ΠΑΟΚ – ΑΠΕ Λαγκαδά 4-1

08/04/1962: ΠΑΟΚ – Μακεδονικός Κοζάνης 1-0 (φάση των 32)

22/04/1962: ΠΑΟΚ – Άρης 1-1

09/05/1962: Άρης – ΠΑΟΚ 1-1 (αποκλεισμός στο στρίψιμο της δεκάρας)

Η 20ή διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1961-62 ξεκίνησε κανονικά, αλλά ουδέποτε ολοκληρώθηκε, αν και έφτασε ως τον τελικό αγώνα, ο οποίος διακόπηκε στην παράταση ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην το κατακτήσει τη χρονιά εκείνη.

Στην φάση των "32" προκρίθηκαν χωρίς αγώνες οι ομάδες που είχαν φτάσει ως τους "16" της προηγούμενης χρονιάς.

Από τις ομάδες Α' εθνικής της χρονιάς εκείνης αναγκάστηκαν να μπουν στη διαδικασία των προκριματικών αγώνων 6 ομάδες, οι ΠΑΟΚ, Εθνικός, Α.Ο. Αιγάλεω, Νίκη Βόλου, Πανελευσινιακός και Φωστήρας, με τους 2 τελευταίους να μην καταφέρουν να προκριθούν στους "32" αφού αποκλείστηκαν από Εθνικό και Αιγάλεω αντίστοιχα.

Στη φάση των "32" οι ομάδες της Κεντρικής και Νότιας Ελλάδας συγκρούστηκαν μεταξύ τους όπως και αντίστοιχα οι ομάδες της Βόρειας Ελλάδας, πλην της περίπτωσης του ζευγαριού ανάμεσα στον Ατρόμητο Αθηνών και τον Ολυμπιακό Κοζάνης.

Από τη φάση των "16" και μετά, η κλήρωση υπήρξε ελεύθερη. Σε 2 περιπτώσεις υπήρξε κλήρωση για την πρόκριση αφού και οι 2 αγώνες μετά από παράταση έληξαν ισόπαλοι, με "θύματα" τους ΠΑΟΚ και Ηρακλή.

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1961-1962.

Όρθιοι από αριστερά: Χαβανίδης, Χασιώτης, Γιαννέλος, Ραπτόπουλος, Πρόγιος, Κεμανίδης.

Καθιστοί: Λέανδρος, Σαββίδης, Μουρατίδης, Βασιλειάδης, Κιουρτζής.

Στη ρεβάνς που έγινε στις 9/5 ο Άρης προκρίθηκε στο στρίψιμο της δεκάρας!

Αυτή ήταν η μοναδική φορά που η ομάδα του Άρη πανηγύρισε πρόκριση σε βάρος του ΠΑΟΚ! Διαβάστε στη συνέχεια τι συνέβαινε κάθε φορά που ... ανταμώναμε!