Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

17 Μαρτίου 2020

Χορταστικό θέαμα σε ματς με τον Άτλαντα (1929)

Σαν σήμερα στις 17/3/1929, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο γήπεδο τον Άτλαντα, σε παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της περιόδου 1928-1929 …

Ο Δικέφαλος μπροστά σε 3.000 θεατές, πήρε τη νίκη με 6-3, σε μια αναμέτρηση που πρόσφερε αν μη τι άλλο χορταστικό θέαμα (ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο) και εννιά συνολικά τέρματα!

Το σκορ άνοιξε στο 11’ για τον ΠΑΟΚ ο Μακαρονόπουλος, για να ισοφαρίσει στο 18’ ο Άτλαντας. Στο επόμενο λεπτό ο Πάγκαλος σημείωσε το 2-1, όμως στο επόμενο λεπτό έγινε το 2-2 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ! 2-3 στο 33’ και 3-3 στο 41’ από τον Μακαρονόπουλο!

Στην επανάληψη μίλησε ο Ραϊμόν Ετιέν και με τρία δικά του γκολ, στο 57’, στο 71’ και στο 75’, διαμορφώθηκε το τελικό 6-3!

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Γρηγοριάδης (χάρος), Ανδρεάδης Β., Μακαρονόπουλος, ενώ από τον Άτλαντα οι Βασιλειάδης, Παπαδημητρίου, Παπαθανασίου

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος Χ., Βεντουρέλης, Μαλαξόπουλος, Γεωργιάδης, Βλάχου, Ανδρεάδης Β., Πάγκαλος, Ετιέν, Τσολακίδης, Μακαρονόπουλος, Παντερμαλής

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1928-1929 τερμάτισε στη 1η θέση του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης με 18 βαθμούς και 30-8 τέρματα. Είχε σε 10 ματς, 8 νίκες και 2 ισοπαλίες!
Η ομάδα μας ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με τον Άρη, όμως στους αγώνες μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή που έγιναν στο γήπεδο του Ηρακλή, στο πρώτο ματς ήρθαμε ισόπαλοι 1-1 και στο δεύτερο χάσαμε με 4-3, αν και προηγηθήκαμε 2-0 .

* Η αρχική εικόνα είναι από την τελετή έναρξης του τοπικού πρωταθλήματος της περιόδου 1928-1929.