12 Φεβρουαρίου 2020

Διπλό και πρόκριση στον Βόλο (1949)

Σαν σήμερα στις 12/2/1949, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου, σε παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1948-1949 …

Ο Δικέφαλος με τον Κώστα Δεληγιώργη στον πάγκο του, πήρε τη νίκη με 0-2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2’ ο Χατζηαντωνίου αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τη στιγμή που ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου από τον διαιτητή Πετρίδη.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έπαιξε έξυπνα και ξαναχτύπησε στο 62’ με τον Κωνσταντινίδη αυτή τη φορά, ο οποίος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Σαμαράς, Πατάκας, Χατζηιωάννου, Κουντής, Μουρατίδης, Ψωμάς, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Κωνσταντινίδης, Παπαδάκης, Χατζηαντωνίου.

Η πορεία του ΠΑΟΚ στη διοργάνωση …

12/02/1949: Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΟΚ 0-2

06/03/1949: ΠΑΟΚ – Ηρακλής 2-1

10/04/1949: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1

* Στην αρχική εικόνα, διακρίνονται παίκτες του ΠΑΟΚ και του Μακεδονικού, πριν το μεταξύ τους παιχνίδι τη σεζόν 1948-1949, για το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης.