Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

12 Φεβρουαρίου 2020

Φιλική νίκη επί της ΜΕΝΤ (1939)

Σαν σήμερα στις 12/2/1939, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι σε φιλικό παιχνίδι τη ΜΕΝΤ, προετοιμαζόμενος για την τελική φάση του πρωταθλήματος Ελλάδας της περιόδου 1938-1939 …

Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με 3-2 πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς στο ημίχρονο προηγήθηκε με 3-0 και στην επανάληψη κατέβασε ταχύτητα, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν.

Το σκορ άνοιξε στο 5’ ο Ιωαννίδης, για να κάνει το 2-0 στο 25’ ο Παπαπαναγιώτου και το 3-0 στο 37’ ο Κώστας Καλογιάννης, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με αυτό το σκορ.

Στο 59’ ο Δούκας μείωσε σε 3-1 και στο 78’ ο Χόραλης διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Σωτηριάδης, Βατίκης, Πανίδης, Κοσμίδης, Αρβανίτης, Κοντόπουλος, Βασιλειάδης, Κρίτας, Ιωαννίδης, Καλογιάννης, Παπαπαναγιώτου

* Στην αρχική εικόνα, διακρίνεται η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, όπως κατέβηκε στον τελικού του Κυπέλλου στις 28/5/1939, στο γήπεδο του Παναθηναϊκού.

Όρθιοι από αριστερά: Ιωαννίδης, Κρίτας, Πανίδης, Μποσταντζόγλου, Γεωργίου, Παπαπαναγιώτου, Καλογιάννης, Κοντόπουλος.

Καθιστοί: Βατίκης, Σωτηριάδης, Αρβανίτης. Ανάμεσά τους και οι δύο ήρωες του ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940 (Βατίκης, Σωτηριάδης).