06 Ιανουαρίου 2020

Πρόκριση με Ραπτόπουλο - Κουιρουκίδη (1959)

Σαν σήμερα στις 6/1/1959, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Αχιλλέα Τριανδρίας, για το Κύπελλο Ελλάδας της περιόδου 1958-1959 …

Ο Δικέφαλος με τον Διονύση Μινάρδο στον πάγκο του, πήρε τη νίκη (και την πρόκριση) επικρατώντας με 3-0, μπροστά σε λίγους θεατές, λόγω του ψύχους που επικρατούσε εκείνη τη μέρα στη Θεσσαλονίκη.

Με πλήρη σύνθεση παρατάχτηκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, όμως τα βρήκε σκούρα από τον μαχητικό Αχιλλέα και δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο δείχνει το τελικό σκορ για να τον αποκλείσει!

Το σκορ άνοιξε στο 41’ ο Ραπτόπουλος με σουτ μετά από μπαλιά του Κουιρουκίδη και με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο 1-0 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Νακίου.

Στην επανάληψη και στο 63ο λεπτό ο Κουιρουκίδης σημείωσε το 2-0, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-0 στο 76’ από τον εξαιρετικό εκείνη τη μέρα Ραπτόπουλο!

ΠΑΟΚ: Πρόγιος, Πετρίδης, Κεμανίδης, Χασιώτης, Ραπτόπουλος, Γιαννέλος, Κιουρτζής, Λαδόπουλος, Κουιρουκίδης, Λέανδρος, Νικολαΐδης.

Αχιλλέας Τριανδρίας: Τσακιρίδης, Μπισμπίζας, Χαραλάμπους, Μαχαιρίδης, Καρμίρης, Κωστίδης, Κάστρος, Καραμανώλης, Αμπατζής, Χρηστίδης, Εμμανουηλίδης.