15 Ιανουαρίου 2020

Φιλική νίκη επί του Απόλλωνα (1958)

Σαν σήμερα στις 15/1/1958, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι τον Απόλλωνα Πόντου, με τις εισπράξεις της αναμέτρησης να πηγαίνουν υπέρ του ταμείου Τροχαίας …

Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε πλήθος κόσμου και οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν πολλούς νέους παίκτες, ιδιαίτερα στην επανάληψη.

Το σκορ άνοιξε στο 24’ ο Κουιρουκίδης και ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα για τον Απόλλωνα ο Ζαφειράκης.

Με το σκορ στο 1-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Κιτσούκαλη.

Στο 48’ ο Κιουρτζής με πέναλτι σημείωσε το 2-1, για να έρθει στο 65’ ο Μαμόπουλος να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

ΠΑΟΚ: Λύμπος (Πρόγιος), Κοντογουλίδης, Χασιώτης, Καρατζάς (Τσακιρίδης), Καμαλακίδης (Καλογιάννης), Τσίντογλου, Λέανδρος, Κατικαρίδης (Ασβεστόπουλος), Κουιρουκίδης, Γεντζής, Κιουρτζής (Μαμόπουλος).

Απόλλων: Αυγητίδης (Πολυχρονιάδης), Παπαδόπουλος Ι (Δανιηλίδης), Κορωναίος (Κωνσταντάκης), Ιωαννίδης (Παπαδόπουλος ΙΙ), Σιαμίδης (Ουσταμπασίδης), Μαυρόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μυταριώτης, Ζαφειράκης, Νιφαδόπουλος (Κουσίδης), Παρτσαλίδης.