06 Δεκεμβρίου 2019

Συνέτριψε τον Αρίωνα και προκρίθηκε (1967)

Σαν σήμερα στις 6/12/1967, ημέρα Τετάρτη, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Αρίωνα σε παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1967-1968 …

Ο Δικέφαλος ήταν καταιγιστικός και έφτασε σε μια εντυπωσιακή επικράτηση με 7-1, ικανοποιώντας τους αρκετούς θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανέστατη, με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει το σκορ στο 16’ με τον Αφεντουλίδη, να γίνεται το 2-0 στο 32’ με τον Χαραλαμπίδη και το 3-0 από τον ίδιο παίκτη στο 38’.

Με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια όταν ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου από τον διαιτητή Ποιμενίδη.

Στο 48’ ο Κοντογιώργος έκανε το 4-0, για να μειώσει σε 4-1 στο 73’ ο Παπαδόπουλος, σε μια από τις λίγες επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο ματς.

Ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και με γκολ των Αφεντουλίδη στο 82’, Χαραλαμπίδη στο 88’ και Αφεντουλίδη στο 90’ ο δείκτης του σκορ απογειώθηκε στα επίπεδα του 7-1.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Καρανταγλίδης, Θεοφανίδης, Φουντουκίδης, Βασιλειάδης, Τάτσης, Γιακουμής, Μουρατίδης, Χαραλαμπίδης, Αφεντουλίδης, Κοντογιώργος, Λάζος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του ΠΑΟΚ σε εκείνη τη διοργάνωση:

06/12/1967: ΠΑΟΚ – Αρίων 7-1.

10/01/1968: ΠΑΟΚ – Θρίαμβος Αθηνών 2-0 (άνευ αγώνος).

20/03/1968: ΠΑΟΚ – ΜΕΝΤ 4-0.

17/04/1968: ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 2-0.

06/06/1968: Νικηφόρος Φλώρινας – ΠΑΟΚ 0-2.

23/06/1968: Ατρόμητος Αθηνών ΠΑΟΚ (1-1, πρόκριση στην κλήρωση!)

07/07/1968: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός, διεκόπη στο 113' λόγω επίθεσης των παικτών μας στον διαιτητή Λάτσιο, με το σκορ να είναι 1-2.

Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1967-1968.