Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

21 Δεκεμβρίου 2019

Νίκησε τον Μ. Αλέξανδρο χωρίς να ικανοποιήσει (1952)

Σαν σήμερα στις 21/12/1952, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι τον Μέγα Αλέξανδρο, σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης της περιόδου 1952-1953 …

Ο Δικέφαλος με τον Νίκο Πάγκαλο στον πάγκο του, πήρε τη νίκη με 2-1, χάρη σε γκολ που σημείωσαν ο Γιεντζής και ο Παπαδάκης, στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Το σκορ άνοιξε στο 13’ ο Γιεντζής, για να γίνει το 2-0 στο 21’ από τον Παπαδάκη και με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο 2-0 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για τη ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Καλπέτη.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 76’ με τον Τζήμα, αλλά η προσπάθειά τους να πάρουν θετικό αποτέλεσμα δεν είχε συνέχεια, καθώς ο μέτριος εκείνη τη μέρα ΠΑΟΚ διατήρησε εύκολα το σκορ.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Κάστρας, Χρυσάφης, Γκολέμας, Ιωαννίδης, Τσίντογλου, Κουντής, Τζινόπουλος, Παπαδάκης, Λασκαρίδης, Μάρκοβιτς, Γιεντζής

* Στο τιμόνι του ΠΑΟΚ βρέθηκε εκείνη τη σεζόν ο Νίκος Πάγκαλος, σε μια πενταετία στην οποίαν εναλλασσόταν στον πάγκο μας οι Πάγκαλος – Βίλλυ Σέβτσικ (Αυστριακός)

* Ο Δικέφαλος δεν τα πήγε καλά εκείνη τη σεζόν στο πρωτάθλημα, καθώς τερμάτισε στην 4η θέση με 19 βαθμούς έχοντας 4 νίκες – 3 ισοπαλίες – 3 ήττες, με τέρματα 11-11

* Το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1952-1953, αποτελούσαν οι: Κάστρας, Χρυσάφης, Ιωαννίδης, Αγγελόπουλος, Τσίντογλου, Καλογιάννης, Κουντής, Βασιλειάδης, Τζινόπουλος, Παπαδάκης, Κιουρτζής, Σαββίδης, Μιγγούσης, Λασκαρίδης, Ελληνίδης, Μάρκοβιτς, Γκολέμας, Κουσκουρής, Γιεντζής, Ονούφριος, Ζαρίφης, Χριστοδούλου, Τσαβδαρίδης, Δουκάκης

* Στην αρχική εικόνα διακρίνονται οι παίκτες του ΠΑΟΚ με τη σημαία του Συλλόγου, να παρελαύνουν προ των επισήμων στην τελετή έναρξης του πρωταθλήματος της περιόδου 1952-1953.