Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

09 Δεκεμβρίου 2019

Εύκολη επικράτηση επί του Μ. Αλέξανδρου (1928)

Σαν σήμερα στις 9/12/1928, ο ΠΑΟΚ, υποδέχτηκε σαν γηπεδούχος στο γήπεδο του Ηρακλή τον Μέγα Αλέξανδρο, σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης της περιόδου 1928-1929 …

Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος και πήρε μια εύκολη νίκη επικρατώντας με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Παντερμαλής ενώ στο πρώτο ημίχρονο ο Μαλαξόπουλος έχασε πέναλτι.

Η ομάδα ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της στην επανάληψη, και με γκολ που σημείωσαν οι Μακαρονόπουλος – Παντερμαλής, έφτασε στο τελικό 3-0.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Βεντουρέλης, Μαλαξόπουλος, Αρμάς, Βλάχου, Γεωργιάδης, Μακαρονόπουλος, Παντερμαλής, Πάγκαλος, Ετιέν, Λιανόπουλος

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1928-1929 τερμάτισε στη 1η θέση του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης με 18 βαθμούς και 30-8 τέρματα. Είχε σε 10 ματς, 8 νίκες και 2 ισοπαλίες!
Η ομάδα μας ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με τον Άρη, όμως στους αγώνες μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή που έγιναν στο γήπεδο του Ηρακλή, στο πρώτο ματς ήρθαμε ισόπαλοι 1-1 και στο δεύτερο χάσαμε με 4-3, αν και προηγηθήκαμε 2-0 .

* Η αρχική εικόνα είναι από την τελετή έναρξης του τοπικού πρωταθλήματος της περιόδου 1928-1929.