Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

15 Νοεμβρίου 2019

Φιλική ήττα στην Κατερίνη (1986)

Σαν σήμερα στις 15/11/1986, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στην Κατερίνη τον Πιερικό, από τον οποίον έχασε με 1-0…

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Τάις Λίμπρεχτς στον πάγκο του, μπροστά σε 3.000 θεατές, είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι προσπάθειες των Αλαβάντα στο 5’ και Βασιλάκου στο 29’ σταμάτησαν στα δοκάρια του Βασιλειάδη!

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους το σημείωσε στο 65’ ο Καλαΐτζίδης με πλασαριστό σουτ και αφού νωρίτερα η μπάλα βρήκε στο δοκάρι μας.

Αν και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τις βασικές ενδεκάδες την αναμέτρηση, αυτή ήταν μέτρια στο πρώτο 45λεπτο, ενώ στην επανάληψη ο Πιερικός είχε την υπεροχή με τον ΠΑΟΚ να απειλεί στις αντεπιθέσεις!

Πιερικός: Βασιλειάδης (46’ Ράντος), Σαββίδης (46’ Μπίλης), Μαυρομουστακίδης, Τσούχας (46’ Στέκας), Δεληγιάννης (46’ Γκοτζαμανίδης), Ταβουξής (46’ Καραφουλίδης), Καλαμπάκας (46’ Τσέπτιμπης), Σκέντος (46’ Μιχαλίτσος), Μπασμπανάς (46’ Τσαντακίδης), Αμανατίδης (46’ Βαϊνάς), Αναγνώστου (41’ Καλαΐτζίδης)

ΠΑΟΚ: Τερζής, Τσουρέλας, Μαλιούφας, Ψαρράς, Μπανιώτης, Αλαβάντας, Μπορμπόκης, Μαυρομάτης (55’ Ιορδανίδης), Αλεξανδρίδης (55’ Καραγεωργίου), Παπαϊωάννου (55’ Μήτογλου), Βασιλάκος (30’ Καρασαββίδης)