Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

11 Νοεμβρίου 2019

Καταιγιστικός ΠΑΟΚ διέλυσε τον Θερμαϊκό (1928)

Σαν σήμερα στις 11/11/1928, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο γήπεδο του Ηρακλή τον Θερμαϊκό, σε παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης της περιόδου 1928-1929…

Μπροστά σε χιλιάδες οπαδούς του ο Δικέφαλος ήταν κυριολεκτικά καταιγιστικός και διέλυσε τον Θερμαϊκό, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 6-1.

Το σκορ άνοιξε στο 14’ ο Μακαρονόπουλος, για να έρθει στο 20’ ο Ετιέν να σημειώσει το 2-0 και δέκα λεπτά αργότερα ο Μακαρονόπουλος και πάλι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 3-0.

Ο Θερμαϊκός μείωσε προσωρινά στο 38’ σε 3-1 με πέναλτι του Σαγκιώνη και με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια όταν ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου από τον διαιτητή Δούσκα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ συνέχισε να επιτίθεται κατά κύματα και με γκολ των Τσολακίδη στο 56’, Παντερμαλή στο 57’ και Ετιέν με πέναλτι στο 77’, φτάσαμε στο τελικό 6-1, ένα αποτέλεσμα που πανηγυρίστηκε δεόντως από τον κόσμο της ομάδας!

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος Χ., Βεντουρέλης, Μαλαξόπουλος, Γεωργιάδης, Βλάχου, Ανδρεάδης, Πάγκαλος, Ετιέν, Τσολακίδης, Μακαρονόπουλος, Παντερμαλής

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1928-1929 τερμάτισε στη 1η θέση του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης με 18 βαθμούς και 30-8 τέρματα. Είχε σε 10 ματς, 8 νίκες και 2 ισοπαλίες!
Η ομάδα μας ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με τον Άρη, όμως στους αγώνες μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή που έγιναν στο γήπεδο του Ηρακλή, στο πρώτο ματς ήρθαμε ισόπαλοι 1-1 και στο δεύτερο χάσαμε με 4-3, αν και προηγηθήκαμε 2-0 .

* Η αρχική εικόνα είναι από την τελετή έναρξης του τοπικού πρωταθλήματος της περιόδου 1928-1929.