Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

13 Οκτωβρίου 2019

Νίκησε τον Θερμαϊκό κάνοντας το 2 στα 2 ...

Σαν σήμερα στις 13/10/1957, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι τον Θερμαϊκό, σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης της περιόδου 1957-1958…

Ο Δικέφαλος με τον Κώστα Ζώγα στον πάγκο του, πήρε τη νίκη με 2-0, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Γιεντζή και Κουιρουκίδη.

Απέναντι στον νεοφώτιστο στη μεγάλη κατηγορία Θερμαϊκό, ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο αναμενόταν, καθώς η ομάδα των σιδηροδρομικών πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, παίζοντας σαν ίσος προς ίσο με τον ΠΑΟΚ!

Το σκορ άνοιξε στο 29’, όταν σε μια καλά οργανωμένη επίθεση του ΠΑΟΚ, ο Καλογιάννης σέντραρε, ο Τιτόπουλος, απέκρουσε, αλλά ο Γιεντζής που παρακολουθούσε τη φάση, με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο 1-0 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Μοναστηριώτη, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Λάμπης Κουιρ0υκίδης πήρε την μπάλα από τον Καμαλακίδη και αφού απέφυγε δύο αντιπάλους, με ψηλοκρεμαστό σουτ σημείωσε το 2-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα και ο Θερμαϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας μάλιστα στο 65’ στο 2-1, αλλά το γκολ που σημείωσε ο Ξυλάς, ακυρώθηκε σαν επιθετικό φάουλ του παίκτη των σιδηροδρομικών, πάνω στον Χασιώτη.

Έντονες οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, χωρίς όμως να αλλάξει η απόφαση του ρέφερι.

ΠΑΟΚ: Λύμπος, Χασιώτης, Κεμανίδης, Πετρίδης, Καλογιάννης, Καμαλακίδης, Γιεντζής, Χαβανίδης, Κουιρουκίδης, Κατηκαρίδης, Κιουρτζής

Θερμαϊκός: Τιτόπουλος, Κυνηγόπουλος, Ζλατάνος, Σαρδέλης, Βενετόπουλος, Φωτιάδης, Τοκμακίδης, Σαρλαντης, Ξυλάς, Πατάκας

* Η ομάδα την περίοδο 1957-1958, τερμάτισε στην 3η θέση του τοπικού πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, συγκεντρώνοντας σε 10 παιχνίδια 22 βαθμούς. Σημείωσε 5 νίκες, 2 ισοπαλίες, 3 ήττες με τέρματα 16-8 ...
* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1957-1958 τερμάτισε στην 8η θέση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, έχοντας 42 βαθμούς με 5 νίκες, 10 ισοπαλίες, 7 ήττες και τέρματα 32-38
* Τα 32 γκολ τα σημείωσαν οι: Κιουρτζής 6, Κουιρουκίδης 6, Λέανδρος 5, Χαβανίδης 4, Κατικαρίδης 3, Καλογιάννης 2, Γιεντζής 2, Παπαίωάννου 2, Κουτουξίδης 1, Κεμανίδης 1

* Το ρόστερ της ομάδας το αποτελούσαν οι: Πρόγιος, Λύμπος, Χασιώτης, Κεμανίδης, Πετρίδης, Κερμενίδης, Μάρκοβιτς, Καρατζάς, Κουτουξίδης, Καμαλακίδης, Τσίντογλου, Καλογιάννης, Λέανδρος, Χαβανίδης, Κουιρουκίδης, Γιαννέλος, Παπαϊωάννου, Κατικαρίδης, Κιουρτζής, Γιεντζής, Παπαευστρατίου, Δημητριάδης, Τσακιρίδης, Μαμόπουλος, Ασβεστόπουλος.

* Τις περισσότερες συμμετοχές στο πρωτάθλημα τις κατέγραψε ο Λέανδρος (21), ακολούθησαν με 19 οι Καλογιάννης – Κεμανίδης και με 18 οι Κιουρτζής – Κατικαρίδης - Χασιώτης...

* Και κάτι αξιοσημείωτο που συνέβη εκείνη τη σεζόν 1957-1958. Ο ΠΑΟΚ παρά την μετριότατη χρονιά του, πέτυχε δύο νίκες νίκες επί του Ολυμπιακού (εντός και εκτός έδρας) με 1-0, αποτελέσματα που έκαναν αίσθηση στη φίλαθλη Ελλάδα, καθώς ως το 1960, η ομάδα του Πειραιά είχε να χάσει δύο φορές μέσα στη σεζόν από τον ίδιο αντίπαλο, από το 1930, όταν και την είχε κερδίσει ο Παναθηναϊκός

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1957-1958. Διακρίνονται όρθιοι από αριστερά οι: Λύμπος, Κουιρουκίδης, Κεμανίδης, Καλογιάννης, Πετρίδης, Γιεντζής. Καθιστοί: Καμαλακίδης, Παπαϊωάννου, Λέανδρος, Χαβανίδης, Χασιώτης