04 Οκτωβρίου 2019

Σαρωτικός ΠΑΟΚ, διέλυσε τον Οδυσσέα (1967)

Σαν σήμερα στις 4/10/1967, ημέρα Τετάρτη, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα τον Οδυσσέα Κορδελιού, στο προτελευταίο του παιχνίδι πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της περιόδου 1967-1968...

Ο Δικέφαλος με τον Νίκο Πάγκαλο στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 1.500 θεατές, πήρε μια μεγάλη σε έκταση νίκη, επικρατώντας με το σαρωτικό 13-3!

Το σκορ άνοιξε ο Λάζος στο 6', για να γίνει στο επόμενο λεπτό το 2-0 από τον Νικολαΐδη και να ακολουθήσουν δύο τέρματα από τον Γιακουμή στο 16' και στο 19'.

Στο 25' ο Σπανός μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 4-1, όμως ο Χαραλαμπίδης στο 31' και ο Αφεντουλίδης στο 39' και στο 40', ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 7-1.

Με τη λήξη του ημιχρόνου ο Πίκουλας σημείωσε το δεύτερο γκολ του Οδυσσέα και με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 7-2, πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου...

Ο βομβαρδισμός της εστίας της ομάδας του Κορδελιού συνεχίστηκε και στην επανάληψη και έτσι ο Λάζος στο 54', ο Σαράφης στο 55' και ο Χαραλαμπίδης τρία λεπτά αργότερα έφτασαν το σκορ στα επίπεδα του 10-2.

Ο Σπανός και πάλι μείωσε για τους φιλοξενούμενους κάνοντας το 10-3 στο 60', για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Σαράφη στο 69', Λέανδρου στο 85' και Παπαχρηστούδη στο 89' για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 13-3.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Καρανταγλίδης, Βασιλειάδης, Κατσικάρης, Μακρής (Τάτσης), Οικονόμου, Νικολαΐδης (Κοντογιώργος), Αφεντουλίδης (Λέανδρος), Σαράφης (Χαραλαμπίδης), Γιακουμής (Παπαχρηστούδης), Μουρατίδης (Σαράφης), Λάζος.

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1967-1968.