Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

20 Οκτωβρίου 2019

"Καθάρισε" τον Μακεδονικό σε ένα ημίχρονο (1957)

Σαν σήμερα στις 20/10/1957, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι τον Μακεδονικό, σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης της περιόδου 1957-1958…

Ο Δικέφαλος με τον Κώστα Ζώγα στον πάγκο του, πήρε τη νίκη με 3-0 σε ένα κατάμεστο γήπεδο, σκοράροντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο μισό του παιχνιδιού και αιφνιδίασε τον αντίπαλό του καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη!

Στο 4ο λεπτό ο διαιτητής Αναγνωστόπουλος καταλόγισε πέναλτι υπέρ μας, όταν σε σουτ του Κουιρουκίδη, ο Κυριακίδης βρήκε την μπάλα με το χέρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κατηκαρίδης, στέλνοντας όμως την μπάλα στο δοκάρι.

Στη συνέχεια όμως της φάσης, ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ το οποίο εκτέλεσε με σέντρα ο Γιεντζής και ο Παπαϊωάννου με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 1-0.

Στο 11’ το σουτ του Πετρίδη σε εκτέλεση φάουλ σταμάτησε στο δοκάρι του Μακεδονικού, ενώ στο 27’ ο Κατηκαρίδης με ψηλοκρεμαστό σουτ μετά από ωραία ενέργεια του Κουιρουκίδη, έγραψε το 2-0.

Στο 41’ ο Παπαϊωάννου και πάλι, με γυριστό σουτ μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Κατηκαρίδη (με το στήθος), νίκησε τον Μπέλκα σημειώνοντας το 3-0.

Ένα σκορ που παρέμεινε ως τη λήξη του αγώνα, καθώς ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασε ταχύτητα δείχνοντας ότι αρκείται στο 3-0.

ΠΑΟΚ: Λύμπος, Χασιώτης, Κεμανίδης, Πετρίδης, Καλογιάννης, Καμαλακίδης, Παπαϊωάννου, Λέανδρος, Κουιρουκίδης, Κατηκαρίδης, Γιεντζής

Μακεδονικός: Μπέλκας, Σαββίδης, Κυριακίδης, Δερμάτης, Μακρυγιάννης, Λαμπρίδης, Τράντος, Ιωαννίδης, Ρίζος, Τασσόπουλος, Γεωργιάδης
* Η ομάδα την περίοδο 1957-1958, τερμάτισε στην 3η θέση του τοπικού πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, συγκεντρώνοντας σε 10 παιχνίδια 22 βαθμούς. Σημείωσε 5 νίκες, 2 ισοπαλίες, 3 ήττες με τέρματα 16-8 ...

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1957-1958 τερμάτισε στην 8η θέση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, έχοντας 42 βαθμούς με 5 νίκες, 10 ισοπαλίες, 7 ήττες και τέρματα 32-38
* Τα 32 γκολ τα σημείωσαν οι: Κιουρτζής 6, Κουιρουκίδης 6, Λέανδρος 5, Χαβανίδης 4, Κατικαρίδης 3, Καλογιάννης 2, Γιεντζής 2, Παπαίωάννου 2, Κουτουξίδης 1, Κεμανίδης 1

* Το ρόστερ της ομάδας το αποτελούσαν οι: Πρόγιος, Λύμπος, Χασιώτης, Κεμανίδης, Πετρίδης, Κερμενίδης, Μάρκοβιτς, Καρατζάς, Κουτουξίδης, Καμαλακίδης, Τσίντογλου, Καλογιάννης, Λέανδρος, Χαβανίδης, Κουιρουκίδης, Γιαννέλος, Παπαϊωάννου, Κατικαρίδης, Κιουρτζής, Γιεντζής, Παπαευστρατίου, Δημητριάδης, Τσακιρίδης, Μαμόπουλος, Ασβεστόπουλος.

* Τις περισσότερες συμμετοχές στο πρωτάθλημα τις κατέγραψε ο Λέανδρος (21), ακολούθησαν με 19 οι Καλογιάννης – Κεμανίδης και με 18 οι Κιουρτζής – Κατηκαρίδης - Χασιώτης...

* Και κάτι αξιοσημείωτο που συνέβη εκείνη τη σεζόν 1957-1958. Ο ΠΑΟΚ παρά την μετριότατη χρονιά του, πέτυχε δύο νίκες επί του Ολυμπιακού (εντός και εκτός έδρας) με 1-0.

Ήταν δύο αποτελέσματα που έκαναν αίσθηση στη φίλαθλη Ελλάδα, καθώς ως το 1960, η ομάδα του Πειραιά είχε να χάσει δύο φορές μέσα στη σεζόν από τον ίδιο αντίπαλο, από το 1930, όταν και την είχε κερδίσει ο Παναθηναϊκός.

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1957-1958. Διακρίνονται όρθιοι από αριστερά οι: Λύμπος, Κουιρουκίδης, Κεμανίδης, Καλογιάννης, Πετρίδης, Γιεντζής. Καθιστοί: Καμαλακίδης, Παπαϊωάννου, Λέανδρος, Χαβανίδης, Χασιώτης