Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

28 Σεπτεμβρίου 2019

Επεισοδιακό φινάλε στο ΣΕΦ (1988)

Σαν σήμερα στις 28/9/1988, η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό αγώνα στο ΣΕΦ, τον Ολυμπιακό ...

Λίγες μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της περιόδου 1988-1989 που ήταν προγραμματισμένη για τις 15/10, ο Δικέφαλος με τον Τζον Νιούμαν στον πάγκο του, αποχώρησε από το γήπεδο και ενώ το σκορ ήταν 105-105, μη δεχόμενος να διεκδικήσει το παιχνίδι στην παράταση!

Τι είχε συμβεί; Ακριβώς με τη λήξη, ο Μίντλετον έκανε πεντακάθαρο φάουλ στον Πρέλεβιτς που επιχείρησε σουτ τριών πόντων, ο Άκελ το είδε και το καταλόγισε, όμως η γραμματεία το θεώρησε ... σαν εκπρόθεσμο!

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο ΠΑΟΚ αποφασίστηκε να αποχωρήσει από το γήπεδο, μη δεχόμενος να διεκδικήσει το ματς στην παράταση, την ώρα που οι «επιστήμονες» πετούσαν κέρματα και κάθε λογής αντικείμενα στο παρκέ!

Ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο όταν και βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση πέρασαν μπροστά με 69-67 στο 25'.

Με τον Τζόουνς να παίρνει το όπλο του, ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε προβάδισμα 78-81 στο 30' και στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά!
Τα πεντάλεπτα: 12-12, 22-27, 31-45, 48-57 (ημίχρονο), 64-67, 78-81, 93-91, 105-105

Ολυμπιακός: Μανιάτης 1, Αγγέλου 11 (2), Καμπούρης 10, Σκάρι 28 (1), Μίντλετον 19 (4), Παπαδάκος 21, Χριστοδούλου 10 (2), Ελληνιάδης 3 (1), Παραγιός 2

ΠΑΟΚ: Κόρφας 23, Σταυρόπουλος 15, Πρέλεβιτς 25, Τζόουνς 32, Φασούλας 8, Μέλις 2, Καρατζουλίδης

Στην αρχική εικόνα διακρίνονται οι Μίντλετον - Πρέλεβιτς σε μια μονομαχία τους, ενώ οι Φασούλας - Σταυρόπουλος παρακολουθούν τη φάση...