03 Σεπτεμβρίου 2019

Φιλική ήττα από την ΤΣΣΚΑ στην παράταση (1986)

Σαν σήμερα στις 3/9/1986, η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι την ΤΣΚΚΑ Σόφιας στο τουρνουά της Βάρνας και γνώρισε την ήττα με 96-94 στην παράταση...

Ο Δικέφαλος με τον Ορέστη Αγγελίδη στον πάγκο του, δεν ήταν καλός στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 36-46, όμως στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας εξαιρετική άμυνα πρέσιγκ, κατάφερε να ισοφαρίσει στην κανονική διάρκεια του αγώνα σε 87-87.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί οι Ρώσοι πήραν τελικά τη νίκη με 96-94, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που αγωνίσθηκε με αμιγώς ελληνική ομάδα .

Ο Φασούλας στην πρώτη του εμφάνιση μετά την επιστροφή του από την Αμερική, όπου αγωνίστηκε για έναν χρόνο στο North Carolina State University, φάνηκε ανέτοιμος από πλευράς φυσικής κατάστασης και έπαιξε από επτά λεπτά σε κάθε ημίχρονο.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μ. Κατσούλης 27, Κλάδης 16, Καρατζουλίδης 11, Ζ. Κατσούλης 7, Μπακόπουλος 8, Σακελλαρίου 8, Χοτοκουρίδης 7, Μέτσας 2, Κόρφας 2, Μακαράς 2, Φασούλας 4.

* Στην αρχική εικόνα, ο ΠΑΟΚ της σεζόν 1986-1987, όπως παρατάχτηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανιώνιο.