29 Ιουλίου 2019

Nίκη στο φιλικό με την Σβάμπαχ (1979)

Σαν σήμερα στις 29/7/1979, ο ΠΑΟΚ προετοιμαζόμενος στην (τότε) Δυτική Γερμανία, κέρδισε πολύ εύκολα την Σβάμπαχ με 6-1...

Αυτό ήταν το 3ο φιλικό παιχνίδι που έδωσε η ομάδα εκείνο το διάστημα, καθώς προηγήθηκαν οι αγώνες με την Βούπερταλ (1-1) και Ίνγκολσταντ (ήττα με 3-2).

Ο Έγκον Πίχατσεκ στο πρώτο ημίχρονο παράταξε την βασική ενδεκάδα η οποία με γκολ των Κερμανίδη (2) και Αναστασιάδη, κατάφερε να προηγηθεί με 3-0.

Στην επανάληψη ο τεχνικός του ΠΑΟΚ αντικατέστησε όλη την ενδεκάδα εκτός από τον Παναγιώτη Κερμανίδη και οι νεαροί παίκτες που μπήκαν στο ματς, πέτυχαν άλλα τρία τέρματα με τους Αλαβάντα (2) και Ρούσο.

Η αρχική σύνθεση του ΠΑΟΚ: Φίλης, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Αποστολίδης, Πέλλιος, Σαράφης, Γκουερίνο, Ορφανός, Βασιλάκος, Κερμανίδης.

Την επόμενη μέρα (30/7) ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Φρανκφούρτη, όπου θα αντιμετώπιζε στις 31/7 τους Κίκκερς Όφενμπαχ

Τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας του ΠΑΟΚ εκείνο το καλοκαίρι, με ομάδες του εξωτερικού...

25/07/1979: Βούπερταλ – ΠΑΟΚ 1-1

27/07/1979: Ίνγκολσταντ – ΠΑΟΚ 3-2

29/07/1979: Σβάμπαχ - ΠΑΟΚ 1-6

31/07/1979: Όφενμπαχ – ΠΑΟΚ 0-0

02/08/1979: Άσμπεργκ – ΠΑΟΚ 0-0

06/08/1979: Άιντραχτ Φρανκφούρτης – ΠΑΟΚ 3-2

20/08/1979: ΠΑΟΚ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-4