22 Μαΐου 2019

Ντουμπλάρισε τις φιλικές νίκες στη Δράμα (1938)

Σαν σήμερα στις 22/5/1938, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στη Δράμα την ομάδα της Δόξας, έχοντας ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης στο οποίο τερμάτισε δεύτερος ...

Ο Δικέφαλος μόλις 24 ώρες νωρίτερα, στις 21/5/1938, είχε αντιμετωπίσει στο ίδιο γήπεδο την ομάδα της Ελπίδας Δράμας, την οποία κέρδιζε με 0-2, σε μια αναμέτρηση που διακόπηκε στο 75' λόγω ισχυρής καταιγίδας!

Στο παιχνίδι που έγινε σαν σήμερα στις 22/5/1938, ο ΠΑΟΚ ντουμπλάρισε τις νίκες του επί των ομάδων της Δράμας, επικρατώντας της Δόξας με 2-3, σε ένα συναρπαστικό ματς!

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με τις ομάδες ισόπαλες 0-0, κανείς από τους χιλιάδες θεατές που κατέκλυσαν το γήπεδο της μακεδονικής πόλης δεν μπορούσε να φανταστεί τι θα επακολουθούσε στην επανάληψη!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ στο 53' με τον Ιωαννίδη, όμως δύο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτο, από τους Κέφη στο 60' και Πελεγρίνο στο 61' έδωσαν το προβάδισμα στη Δόξα!

Όμως ο Κ. Καλογιάννης, με δύο γκολ που σημείωσε στο 72' και στο 77', ανέτρεψε το αποτέλεσμα, χαρίζοντας στον Δικέφαλο μια φιλική νίκη, επί ενός ισχυρού αντιπάλου!

Και λίγα λόγια για το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης της περιόδου 1937-1938...

Ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης τερμάτισε στη 2η θέση, ισόβαθμος του Ηρακλή με 17 βαθμούς, έχοντας: 7 νίκες, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες, με τέρματα 35-20.
ΠΑΟΚ και Ηρακλής έδωσαν στις 17/4/1938, αγώνα κατάταξης, στον οποίον ο Δικέφαλος συνέτριψε τον Ηρακλή με 5-1, καταλαμβάνοντας τελικά τη 2η θέση της βαθμολογίας.

* Στην αρχική εικόνα μια προπολεμική φωτογραφία του πρωταθλητή Θεσσαλονίκης ΠΑΟΚ της περιόδου 1936-1937, στην οποία εικονίζονται πολλοί παίκτες της επόμενης σεζόν 1937-1938.
Διακρίνονται οι: Όρθιοι από αριστερά: Τακάτσογλου, Γεωργίου, Ιωαννίδης, Καλογιάννης, Ηλιόπουλος. Καθιστοί: Πανίδης, Ζακαπίδας, Σωτηριάδης, Μοσχίδης, Βατίκης, Μποσταντζόγλου.