28 Απριλίου 2019

Νίκησε τον Ηρακλή με Ετιέν - Τσολακίδη (1929)

Σαν σήμερα στις 28/4/1929, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο γήπεδο του Άρη τον Ηρακλή, σε παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης ...

Ο αδιάφορος βαθμολογικά Ηρακλής, παρατάχτηκε στο γήπεδο με πολλές αλλαγές και οι παίκτες μας χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 3-0.

Το σκορ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο ο Τσολακίδης, για να αναλάβει δράση στην επανάληψη ο Ετιέν και με τα δύο γκολ που σημείωσε, διαμόρφωσε το τελικό 3-0...

ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Ανδρεάδης, Μαλαξόπουλος, Γρηγοριάδης, Βλάχου, Γεωργιάδης, Μακαρονόπουλος, Παντερμαλής, Τσολακίδης, Ετιέν, Χαραλαμπίδης

Ηρακλής: Ζωγραφάκης, Κατσαρός, Αδαμίχος, Σακελλαρίδης, Ορφανίδης, Σύριος, Μαρίντσης, Κουφαλιάγκας, Ασκεπίδης, Πολυχρονιάδης, Γκόρμπαν

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1928-1929 τερμάτισε στη 1η θέση του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης με 18 βαθμούς και 30-8 τέρματα. Είχε σε 10 ματς, 8 νίκες και 2 ισοπαλίες!
Η ομάδα μας ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με τον Άρη, όμως στους αγώνες μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή που έγιναν στο γήπεδο του Ηρακλή, στο πρώτο ματς ήρθαμε ισόπαλοι 1-1 και στο δεύτερο χάσαμε με 4-3, αν και προηγηθήκαμε 2-0 .

* Η αρχική εικόνα είναι από την τελετή έναρξης του τοπικού πρωταθλήματος της περιόδου 1928-1929.