10 Μαρτίου 2019

Βαριά ήττα σε ... "περίεργο" παιχνίδι (2001)

Σαν σήμερα στις 10/3/2001, ημέρα Σάββατο, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό, σε παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2000-2001 ...

Ο Δικέφαλος με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 12.000 θεατές (9.914 τα εισιτήρια), γνώρισε την ήττα με 5-2, σε ένα παιχνίδι που συζητήθηκε πολύ.

Πρόκειται για ένα ματς το οποίο αποκαλύφθηκε αργότερα ότι είχε «στήσει» η παράγκα, προκειμένου να χάσει η ΠΑΟΚ την έξοδό του στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Σκόρερς μας οι Γεωργιάδης με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Ναλιτζής στο 85'. Το σκορ άνοιξε για τον Παναθηναϊκό στο 12' ο Βαζέχα, με τον ΠΑΟΚ να έχει την ευκαιρία λίγο αργότερα να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Καφέ τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη!
Στο 43' ο διαιτητής Τσαγκαράκης ανακάλυψε ανύπαρκτο πέναλτι του Μπορμπόκη στον Βαζέχα, με τον Φλίπσεν να σημειώνει το 2-0. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Κωνσταντινίδης ανατράπηκε από τον Σεϊταρίδη και ο Γεωργιάδης από τα 11 μέτρα ξανάβαλε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 (αρχική εικόνα)...
3-1 ο Ολισαντέμπε στο 52'
4-1 ο Μπασινάς στο 68'
5-1 0 Βλάοβιτς στο 78'

Στο 52' ο αμαρκάριστος Ολισαντέμπε με κεφαλιά έκανε το 3-1, στο 68' ο Μπασινάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ το 4-1 και στο 78΄ο Βλάοβιτς το 5-1.

Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει στο τελικό 5-2 με τον Δημήτρη Ναλιτζή στο 85', με κοντινή κεφαλιά, κεραυνοβολώντας τον Νικοπολίδη (παραπάνω εικόνα).

Παναθηναϊκός (Αποστολάκης): Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Σεϊταρίδης, Βόκολος, Ολιβάρες, Μπασινάς, Γκαλέτο (46' Γκούμας), Φλίπσεν (79' Βίλα), Λυμπερόπουλος, Ολισαντέμπε, Βαζέχα (73' Βλάοβιτς).

ΠΑΟΚ (Μπάγεβιτς): Τοχούρογλου, Μπορμπόκης, Χασιώτης, Κατσαμπής, Κουλακιώτης (85' Καραδήμος), Τετράτζε, Βενετίδης, Καφές, Κωνσταντινίδης, Γεωργιάδης (59' Ναλιτζής), Οκκάς (64' Φρούσος).

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 2000-2001, τερμάτισε στην 4η θέση, με 51 βαθμούς (14 νίκες - 9 ισοπαλίες - 7 ήττες), τέρματα 66-48, έχοντας στον πάγκο του και στα 30 παιχνίδια τον Ντούσαν Μπάγεβιτς.

* Ο Σέρβος τεχνικός παρέμεινε στην ομάδα και την επόμενη σεζόν (2001-2002), ενώ ήταν προπονητής του ΠΑΟΚ για 21 ματς και τη σεζόν 1999-2000, μετρώντας συνολικά σε 77 παιχνίδια πρωταθλήματος: 37 νίκες - 22 ισοπαλίες - 18 ήττες.