26 Φεβρουαρίου 2019

Ήττα εκτός προγράμματος από τον Εθνικό! (1995)

Σαν σήμερα στις 26/2/1995, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Εθνικό Πειραιώς σε παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1994-1995 ...

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του, μπροστά σε μόλις 1.000 θεατές (813 τα εισιτήρια!), γνώρισε την ήττα με 3-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 12' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιόβισιτς, για να ισοφαρίσει στο 32' ο Λαγωνίδης.

Δύο λεπτά αργότερα ο Νινιάδης έδωσε νέο προβάδισμα στον Εθνικό και με το σκορ να είναι στο 2-1, πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του γνωστού και μη εξαιρετέου ... Παπαπέτρου!

Οι παίκτες μας στην επανάληψη προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, όμως ο Εθνικός ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα στο 80' με κεφαλιά του Καμίτση, ένα γκολ που κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του Πειραιά.

Εθνικός (Κυράστας): Καρασάββας, Μπάντοβιτς, Γρηγορίου, Καμίτσης, Τσιότρας, Τσιπλάκης, Βάσμπεργκ, Μπουγάς, Νινιάδης, Τσιφούτης (63' Γιώτης), Γιόβισιτς (80' Ξάνθης).

ΠΑΟΚ (Χάαν): Μιχόπουλος, Καπετανόπουλος, Παναγιωτίδης, Ζαφειρίου, Λαγωνίδης (70' Αντώνας), Ζαγοράκης, Φαν Ρόι, Αναστασιάδης (86' Τουρσουνίδης), Μπότσιεκ, Γιουκούδης, Ζουμπούλης.
* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1994-1995 είχε σε όλη διάρκειά της τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του (σπάνια περίπτωση).

* Η ομάδα τερμάτισε στην 3η θέση, έχοντας 20 νίκες, 5 ισοπαλίες, 9 ήττες. Συγκέντρωσε 65 βαθμούς με τέρματα 55-29. Εκείνη τη σεζόν ο ΠΑΟΚ ξεχρέωσε την ποινή που του είχε επιβληθεί από την ΟΥΕΦΑ για τα όσα είχαν γίνει στο παιχνίδι με την Παρί Σεν Ζερμαίν (1/10/1992).
* Στην παραπάνω εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1994-1995.