21 Φεβρουαρίου 2019

Διπλό με βροχή από γκολ στην επανάληψη! (1993)

Σαν σήμερα στις 21/2/1993, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Ξάνθη την τοπική ομάδα, σε παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1992-1993 ...

Ο Δικέφαλος με τον Ουκρανό τεχνικό Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο του, μπροστά σε περισσότερους από 5.000 θεατές (4.225 τα εισιτήρια), πήρε τη νίκη με 2-3, σε ένα παιχνίδι στο οποίο όλα τα γκολ σημειώθηκαν στην επανάληψη.

Το σκορ άνοιξε στο 48' ο Καραγεωργίου με κεφαλιά, όμως ο ΠΑΟΚ ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του βρέθηκε μέσα σε εννιά λεπτά να προηγείται με 1-3.
Αρχικά ισοφαρίσαμε με τον Αλεξίου στο 72' και στη συνέχεια ο Τουρσουνίδης στο 76' έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, για να έρθει ο ίδια παίκτης στο 81' να σημειώσει με κεφαλιά το 1-3, ξεσηκώνοντας τον κόσμο του ΠΑΟΚ που έδωσε το παρόν στις εξέδρες του γηπέδου της Ξάνθης.
Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 84' με τον Μαρτσέλο, αλλά η αντίδρασή τους ήταν μέχρι εκεί!

Ξάνθη: Κίρπετσεκ, Χαλκίδης (72' Καρασερίδης), Καραγεωργίου, Κωνσταντινίδης Κ., Κωστένογλου, Μίτεφ, Αθανασιάδης, Τζάτζος (65' Πάνο), Τεγγελίδης, Μαρτσέλο, Βρύζας.

ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος, Αλεξίου, Καπετανόπουλος, Πλίτσης, Παναγιωτίδης, Λαγωνίδης, Μαγκντί Τολμπά (76΄Οικονομίδης), Ζαγοράκης, Τουρσουνίδης, Μπορμπόκης, Δερμιτζάκης (63' Δημόπουλος).
* Τη σεζόν 1992-1993 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση, έχοντας 17 νίκες - 6 ισοπαλίες - 11 ήττες. Συγκέντρωσε 57 βαθμούς με τέρματα 52-38.

* Η σεζόν ξεκίνησε με τον Λιούμπομιρ Πέτροβιτς (19 ματς), ακολούθησε ο Νίκος Ζαλίκας (1 ματς) και τη σκυτάλη πήρε μέχρι το τέλος ο Όλεγκ Μπλαχίν για 14 παιχνίδια...

* Η χρονιά σημαδεύτηκε από τα αλήστου μνήμης επεισόδια με την Παρί Σεν Ζερμέν, που έφεραν πολύ βαριά τιμωρία για τον ΠΑΟΚ, με τον κόσμο να είναι πυρ και μανία με τον συγχωρεμένο τότε πρόεδρο, Θωμά Βουλινό!
* Στην παραπάνω εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1992-1993.