29 Ιανουαρίου 2019

"Καθάρισε" τον Αθηναϊκό με Φαν Ρόι! (1995)

Σαν σήμερα στις 29/1/1995, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Αθηναϊκό, σε παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1994-1995 ...

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 4.000 θεατές (3.385 τα εισιτήρια), πήρε τη νίκη με 2-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε στην επανάληψη ο Φαν Ρόι.

Μετά από ένα ισόπαλο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα της αθηναϊκής ομάδας με τον Φαν Ρόι στο 60', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής Χατζής.

Εννιά λεπτά αργότερα ο ίδια παίκτης (κορυφαίος σε ένα ακόμη παιχνίδι του ΠΑΟΚ) σημείωσε το τελικό 2-0.

ΠΑΟΚ (Χάαν): Πουρλιοτόπουλος, Αλεξίου, Ζαφειρίου, Λαγωνίδης, Μιλάνκο (73' Χάβος), Γιουκούδης, Ζαγοράκης, Τουρσουνίδης, Φαν Ρόι, Μπότσιεκ, Καρασαββίδης (55' Αντώνας).

Αθηναϊκός (Τεννές): Δάφκος, Μπούτζουκας (31' Τσιρώνης), Χατζηαγγελής, Μόνος, Θεοδωράκος, Αναστασίου, Αντωνίου, Γερεμένκο, Τασιόπουλος, Μπογκ, Ντάμπιτς (60' Σπίνουλας).

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1994-1995 είχε σε όλη διάρκειά της τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του (σπάνια περίπτωση).

* Η ομάδα τερμάτισε στην 3η θέση, έχοντας 20 νίκες, 5 ισοπαλίες, 9 ήττες. Συγκέντρωσε 65 βαθμούς με τέρματα 55-29. Εκείνη τη σεζόν ο ΠΑΟΚ ξεχρέωσε την ποινή που του είχε επιβληθεί από την ΟΥΕΦΑ για τα όσα είχαν γίνει στο παιχνίδι με την Παρί Σεν Ζερμαίν (1/10/1992).