08 Νοεμβρίου 2018

Ήττα στο ΟΑΚΑ με κάτω τα χέρια (1999)

Σαν σήμερα στις 8/11/1999, ημέρα Δευτέρα, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό, σε παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1999-2000...

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του μπροστά σε 13.000 θεατές (11.977 τα εισιτήρια), γνώρισε μια βαριά ήττα με 4-1 στο ΟΑΚΑ, δεχόμενος μάλιστα και τα τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο!

Το σκορ άνοιξε στο 7' ο Γιαννακόπουλος μετά από παροιμιώδη ολιγωρία της άμυνάς μας, το 2-0 έγινε στο 25' από τον Νινιάδη με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα από τους γηπεδούχους με τους Αμανατίδη στο 31' και Τζιοβάννι στο 45', σε ένα καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ πρώτο ημίχρονο!

Το μόνο που καταφέραμε ήταν να μειώσουμε το σκορ στο 76ο λεπτό με κοντινό σουτ του Κώστα Φραντζέσκου μετά από παράλληλη σέντρα του Γεωργιάδη, χωρίς η αντίδραση να έχει συνέχεια!

Ολυμπιακός (Μπάγεβιτς): Ελευθερόπουλος, Αμανατίδης, Άντζας, Καραταΐδης, Μαυρογεννίδης, Τζόρτζεβιτς, Νινιάδης, Πασσαλής (76' Καραπιάλης), Ζάχοβιτς (64' Πουρσανίδης), Γιαννακόπουλος, Τζιοβάννι (82' Γκόγκιτς).

ΠΑΟΚ (Χάαν): Κόβιτς (46' Μιχόπουλος), Μπάντοβιτς, Ντόλμπεργκ, Μαχαρίδης, Κωνσταντινίδης, Καφές (46' Γεωργιάδης), Μαραγκός, Νάγκμπε, Σάμπρι (63' Φραντζέσκος), Βαλέντσια, Βρύζας.

* Τη σεζόν 1999-2000, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση αφού ο πάγκος του αποδείχτηκε για μια φορά ακόμη ηλεκτρικός! Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άρι Χάαν (9 ματς), ακολούθησε το δίδυμο Σαράφη - Μιχαηλίδη για 4 ματς και στη συνέχεια ήρθε πριν τα μέσα της σεζόν ο Μπάγεβτις (21 παιχνίδια, από τον Γενάρη του 2000).

* Ο Δικέφαλος μέτρησε στο τέλος της χρονιάς 15 νίκες - 10 ισοπαλίες - 9 ήττες, σε πρωτάθλημα 18 ομάδων και πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Είχε 51 βαθμούς, με τέρματα 64-44 (μια από τις χειρότερες αμυντικές επιδόσεις ever!)...

*Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1999-2000.