30 Οκτωβρίου 2018

Συντριβή για τον ΠΑΟΚ του ... Φρίνγκερ! (2004)

Σαν σήμερα στις 30/10/2004, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό σε παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος 2004-2005...

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Ρολφ Φρίνγκερ στον πάγκο του, μπροστά σε 28.000 θεατές (26.972 τα εισιτήρια), γνώρισε μια πολύ βαριά ήττα με 5-1!

Το παιχνίδι που έγινε στο νεότευκτο -τότε- «Γ. Καραϊσκάκης» δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν βλεπόταν και το πλήρωσε με μια βαριά ήττα.
Για την ιστορία το σκορ άνοιξε στο 7' ο Τζιοβάνι μετά από παιδικό λάθος του Χασιώτη, ακολούθησαν δύο γκολ του Ριβάλντο στο 13' (έχασε τη φάση ο Ουντέζε) και 26' (τεράστια τρύπα στο κέντρο της άμυνάς μας).

Το ημίχρονο έκλεισε 4-0 με πέναλτι που εκτέλεσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τζόρτζεβιτς και το υπέδειξε ο διαιτητής Καμινάρης σε ανατροπή του Ριβάλντο από τον Βόκολο.
Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 4-1 στο 65ο λεπτό με κοντινή προβολή του Σαλπιγγίδη μετά από κεφαλιά πάσα του Σκαρμούτσου, όμως στις καθυστερήσεις ο Καστίγιο διαμόρφωσε το τελικό 5-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μαυρογενίδης, Πάντος, Ανατολάκης, Σούρερ (46' Βάλλας), Καφές, Στολτίδης, Ριβάλντο, Τζόρτζεβιτς (84' Μάριτς), Τζιοβάνι, Οκκάς (69' Καστίγιο).

ΠΑΟΚ: Ατματζίδης, Βόκολος, Χασιώτης, Φουτσίνι (56' Σκαρμούτσος), Ουντέζε, Καρυπίδης, Ανδράλας, Μάρκος (33' Ζησόπουλος), Χάγκαν, Σαλπιγγίδης, Θεοδωρίδης (46' Σπάσιτς).

* Τη σεζόν 2004-2005, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση, συγκεντρώνοντας σε 30 ματς, 46 βαθμούς, με 13 νίκες - 7 ισοπαλίες - 10 ήττες. Τέρματα 43-39.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο μας (2 παιχνίδια, 1 νίκη - 1 ήττα), ακολούθησε ο ... Ρολφ Φρίνγκερ (16 ματς, 6 νίκες - 4 ισοπαλίες - 6 ήττες) και ολοκληρώθηκε με τον Νίκο Καραγεωργίου (12 ματς, 6 νίκες - 3 ισοπαλίες - 3 ήττες).